Jump to content

Haritalar - Çöl Kumları

• Please log in to reply
11 replies to this topic

Samorov #1 Posted 12 May 2015 - 12:00 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 14882 battles
  • 223
  • [OTTO]

Oyunda en çok şikayet edilen noktalardan biri tank kullanıcılarının görevlerini bilmemesi. Ben de kendimce tanklar türlerine göre nerelerde savaşmalı, nerelerde bulunmalı bunları anlatmaya çalışacağım. Fırsat buldukça yeni haritalar ekleyeceğim.Siz de görüşlerinizi, önerilerinizi, taktiklerinizi paylaşın, fikirlerinizi belirtiniz efenim.

ÇÖL KUMLARI:

Mavi Noktalar: Ağır Tanklar

Yeşil Noktalar: Tank Avcıları

11251476_10152966703673042_1659452537_n.jpg

Benim sevdiğim haritalardan biri. Kırmızı daire yani haritanın alt kısmı genellikle orta sınıf tankların veya hızlı ağır tankların savaş bölgesi. Üst bölge yani binaların olduğu kısım ağır tankların savaşması gereken kısım. Bu haritada açık alanı ele geçirmek çok önemli. Eğer orta tanklar açık alandan şehrin arka kısmına ulaşabilirler ise düşman takımın işi gerçekten çok zor. Eğer düşman ağır tankları arkaya sarkan orta tanklara dikkatini verirse sizin ağır tanklarınız da o arada saldırmalıdır hazır düşman namluları başka yöne kilitlenmişken. Haritayı iyi kullanın ve tanklarınızın durumuna göre hamlenizi yapın. Eğer orta tanklar alt kısımda çok sayıda tankla karşılaşmıssa siz de ağır tank kullanıyor iseniz orta alanda beklemenize gerek yok. Hemen karşı alana geçip sizi oyalayan tankların işini bitirip orta alandan takımına desteğe gidebilirsiniz.

Haritada tareti güçlü, namlusu eğilebilen tanklar için çok güzel noktalar var. Örneğin şehrin ortasında işaretlediğim yeşil nokta. Özellikle altını saklamanız gereken tank ve tank avcılarında bu yer çok işinize yarayacaktır. Yine açık alanda tepeleri kullanarak saklanabilir hatta trenin altından ağır tanklara ateş edebilirsiniz.

Tabi pek çok seçenek pek çok olasılık var takımların dağılımına göre. Bu haritada amaç kısaca mümkün olduğunca az ağır tankla şehri tutmaya çalışmak ve orta tanklarla arkaya sarkıp işi bitirmek. Haritayı iyi okuyun ve oyun başlarken tanklara göre stratejinizi belirleyin.

Pek çoğunuzun bildiği bilgiler. Pek TD kullanmadığım için TD hakkında pek bir şey yazamadım. Kullanan arkadaşlar bilgi verirlerse güzel olur.

Ortalama bi oyuncuyum.Eksik, hatalı veya yanlış bildiğim yerler olabilir. Sizin uyguladığınız işe yarayan taktikleri, önerilerinizi paylaşın lütfen.

Edited by Samorov, 12 May 2015 - 12:01 PM.

Take_my_shell #2 Posted 12 May 2015 - 12:52 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 9059 battles
  • 120

Samet eline ve emeğine sağlık, çok güzel ve önemli bir paylaşım olmuş. Bu oyunda tankı beceriyle kullanmak kadar, haritaya ve eşleşmeye göre taktiği hızlıca belirlemek çok önemli, yanlış bir yerde bulunmanız takımınıza savaşı kaybettirebilir. Ne yazık ki oyunun mobil olması oyuncu kalitesinin de yerlerde olması sonucunu doğuruyor. Genelde oyunda bir amacı olmadan sadece şölen havasında şuursuzca, taktik, durumsal farkındalık, yardım gibi önemli olguları umursamadan oynayan oyuncu sayısı oldukça fazla. Sonuçta bu bir takım oyunu, takım gibi hareket eden tarafın karşı taraf ne kadar güçlü olursa olsun kazanma ihtimali her zaman fazladır.

-  Bu harita özellikle sağ tarafta başlayanlar için konuşuyorum, tank avcıları için çok uygun. Yeterince hakimde ve güzel keskin nişancılık yapabileceğiniz noktalar var.

-  Eğer eşleşme eşit bir dağılıma sahipse ki genelde saçma sapan tank sınıfı dağılımı oluyor. Yukarda bahsettiklerine aynen katılıyorum.

-  Eşleşmeye göre taktik belirlemek çok önemli, örnek olarak karşı takımda 3 med tank, sizde 1 tane olsun. Mantıken ki genelde öyle oluyor, karşı takım bu avantajı kullanıp çölden medlerle basıp, arkadan dolaşacak hem TD lerinizi spotlayacak hemde iki ateş arasında kalacaksınız demektir. Bunu oyun başlamadan 4 sn bekleme süresinde karşı takımı analiz edip düşünmeniz lazım.(sizce kaç kişi bunu düşünüyor tabiki sadece sen ve takım arkadaşın ). 

1.Seçenek: 1 tane gariban Medinize destek olarak hızlı ağır tank yoksa ne varsa çöle gitmek ve güç dengesini sağlayarak, karşı tarafın üstünlüğünü kendi avantajınıza çevirmek

2.Seçenek: Blitzkrieg denilen meşhur alman yıldırım savaşı taktiği ile. Çölü boş bırakıp cephe taarruzu ile şehirden düşman unsurlarına baskın tarzında saldırıya geçmek, bu sayede medleri çölde dolaşan düşmanı sayıca az ve savunmasız yakalayarak, savaşın başında daha çölde dolaşan tilkiler size bir mermi bile sıkamadan savaşı büyük oranda bitirmek.

Yukarıda bahsettiğim örneğin birçok kombinasyonu var tabi eşleşmeye göre çeşit çeşit ;)...Yeter ki bir taktiğiniz olsun gerisi sizin oyun becerinize kalmış tabi ki ;)

Edited by MenGesH, 12 May 2015 - 12:54 PM.

http://www.clanturk.com

HeRe is MyStatS

FoLLoW WotBlitz FanPage YouTuBe ChanneL

X_T_E_R_M_I_N_A_T_O_R_TR #3 Posted 12 May 2015 - 01:13 PM

First Sergeant

• Player
  • 17029 battles
  • 1,061
Hepsini okudum,güzel bir paylaşım tşkl,ben genel de tank avcısı ile oynarım bnm şikayetim oynadığım takımımın genel de mengesh arkadaşın desiği gibi şuursuzca ve şölen havasın da,takım ruhuna sahip olmayan,sırf zaman öldürmek için,yardım istesiğim de yakınımımdaki takım arkadaşlarımın kılını kıpırdatmaması,medium tankıyla camping yapanlardan tutun,en ön safta tank avcısı tankı ile 5 sn yede yok edilenlerden,oynadığım haritanın genel şekli üzerine yukardan gitmek gerektiğin de aşağı tercih edip açık hesef olanlardan tutun,hiç bir şekil de birlik beraberlik olmamasın dan tutun,oyuncular arasın da büyük bir çoğunluğu oyun da büyük bir zaaf,mantıklı bilinçli oyuncu ile takım savaşları yapmak pek mümkün değil,şuna inanın kendim yok olduğum da değil de başkasının [edited] oynayıp malup olmasını izlediğim zaman sinir krizi geçiyorum adam göz göre göre ölmeye gidiyor böylelikle takım bi bakmışsın dağılmış psklojik olarak yani yaz yaz bitmez ne entrikalar ne komik olaylar,ne oyunda acınacak pozisyonlar oluyor neler neler...

Edited by semm, 13 March 2016 - 08:21 AM.
Bu konu forum kurallarına aykırı olduğundan dolayı moderasyon takımının bir üyesi üyesi tarafından editlenmiştir-semm

_GooDeR_ #4 Posted 12 May 2015 - 01:35 PM

First Sergeant

• Player
  • 18419 battles
  • 1,368
  • [_PAX_]
Güzel paylaşım teşekkürler :) birde kışın malinovka yı da anlatırmısın T95 ile değirmenin oraya gidiyorum arkamdan T54-T62A hemen geliyor tankın hızı 13 kmh + yokuş var orda daha da yavaşlıyor ve ilk yokedilen ben oluyorum

muratcolak #5 Posted 13 May 2015 - 11:10 PM

Sergeant

• Player
  • 37432 battles
  • 398
  • [ATA-A]

View Post_GooDeR_, on 12 May 2015 - 01:35 PM, said:

Güzel paylaşım teşekkürler :) birde kışın malinovka yı da anlatırmısın T95 ile değirmenin oraya gidiyorum arkamdan T54-T62A hemen geliyor tankın hızı 13 kmh + yokuş var orda daha da yavaşlıyor ve ilk yokedilen ben oluyorum

ilkmpaylaşım baya detaylı olmuş teşekkürler. T95 e gelince yalnız kalmayacaksın kardeş yalnız t 95 i t62 kapar
[ATA]TURK TANKS

_GooDeR_ #6 Posted 14 May 2015 - 11:35 AM

First Sergeant

• Player
  • 18419 battles
  • 1,368
  • [_PAX_]

View Postmuratcolak, on 13 May 2015 - 11:10 PM, said:

ilkmpaylaşım baya detaylı olmuş teşekkürler. T95 e gelince yalnız kalmayacaksın kardeş yalnız t 95 i t62 kapar

Tamam yalnız kalmamaya çalışıyorum adamlar gazı kaptırıyor fark atıyo bana yetişemiyoz :)

rainman23 #7 Posted 30 May 2015 - 04:37 PM

Lance-corporal

• Player
  • 4584 battles
  • 91
  • [DALGA]
Çok güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Devamını dört gözle bekliyorum. Özellikle Kastilya ve Vaha Palmiyeler'ni yazabilirsen sevinirim :).

12Heinzz #8 Posted 02 August 2015 - 03:20 PM

Sergeant

• Player
  • 23125 battles
  • 464
  • [KSJ]
Tablette oynarken klavye den yazmak  çok zor. O yüzden keşke googlehizmeti gibi sesle söyleyip taktik versek. Millet kara gürültü resmen biri nereye gidiyorsa hepsi oraya. :) yaw kardesim herkes mi bir yere gider yaa :)

*

World of Tanks Blitz

Delici_Allodrop #9 Posted 29 October 2015 - 03:19 AM

Lance-corporal

• Player
  • 9784 battles
  • 42

View Post12Heinzz, on 02 August 2015 - 03:20 PM, said:

Tablette oynarken klavye den yazmak  çok zor. O yüzden keşke googlehizmeti gibi sesle söyleyip taktik versek. Millet kara gürültü resmen biri nereye gidiyorsa hepsi oraya. :) yaw kardesim herkes mi bir yere gider yaa :)

Hiç sormayın , bu olayıo daha az can sıkar hale getirmek için  son zamanlarda  bakıyorum çöldeki medlerden biri şehre geliyor , ıs7 hızı gayet iyi olduğundan çöldeki mede veya medlere (bunuda şehri biz gelene kadar savunacak heavyler varsa) bekleyin diyorum bi bunu dinliyorlar , sonra çölü onlarla temizleyip şehre girdikten sonra hallolmuş oluyor , ama tabi bunu hızı düşük olan heavylerle yapmak çok zor ve akıl işi değil , E100 , maus bile bazen çöle geliyor yav :teethhappy:

___OTTOMAN__EMPIRE___ #10 Posted 12 March 2016 - 09:51 PM

Private

• Player
  • 16669 battles
  • 5
  • [57TH]

View Post_GooDeR_, on 12 May 2015 - 01:35 PM, said:

Yavaş tankların bu gibi durumlarda yapabileceği şey ekipteki hızlı olanlardan yardım istemek. Bunu oyun başkamadan hemen yapmalısın, aksi halde harekete geçen birinin geri dönmesi çok düşük bir ihtimal. Oyunun başlamadan önce 5saniyelik bir bekleme süresi var. Bu bekleme süresi içinde "push me pls" yazabilirsen anlayışlı olanlar sana yardım edecektir.

Bunu t95, maus vb. fazlasıyla yavaş tanklar için yapmaya özen gösterin. Tankınız çok yavaş değilse ekibten bu konuda yardım eden olmaz. İYİ OYUNLAR.

_GooDeR_ #11 Posted 13 March 2016 - 06:17 PM

First Sergeant

• Player
  • 18419 battles
  • 1,368
  • [_PAX_]

View Post___OTTOMAN__EMPIRE___, on 12 March 2016 - 09:51 PM, said:

Yavaş tankların bu gibi durumlarda yapabileceği şey ekipteki hızlı olanlardan yardım istemek. Bunu oyun başkamadan hemen yapmalısın, aksi halde harekete geçen birinin geri dönmesi çok düşük bir ihtimal. Oyunun başlamadan önce 5saniyelik bir bekleme süresi var. Bu bekleme süresi içinde "push me pls" yazabilirsen anlayışlı olanlar sana yardım edecektir.

Bunu t95, maus vb. fazlasıyla yavaş tanklar için yapmaya özen gösterin. Tankınız çok yavaş değilse ekibten bu konuda yardım eden olmaz. İYİ OYUNLAR.

Dostum tamamda bazıları yardım etmiyor mecbur pusmak zorunda kalıyoruz kimse yitmiyor 

turk_tanker_master #12 Posted 28 March 2016 - 07:28 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 4649 battles
  • 166

View PostSamorov, on 12 May 2015 - 12:00 PM, said:

Oyunda en çok şikayet edilen noktalardan biri tank kullanıcılarının görevlerini bilmemesi. Ben de kendimce tanklar türlerine göre nerelerde savaşmalı, nerelerde bulunmalı bunları anlatmaya çalışacağım. Fırsat buldukça yeni haritalar ekleyeceğim.Siz de görüşlerinizi, önerilerinizi, taktiklerinizi paylaşın, fikirlerinizi belirtiniz efenim.

ÇÖL KUMLARI:

Mavi Noktalar: Ağır Tanklar

Yeşil Noktalar: Tank Avcıları

11251476_10152966703673042_1659452537_n.jpg

Benim sevdiğim haritalardan biri. Kırmızı daire yani haritanın alt kısmı genellikle orta sınıf tankların veya hızlı ağır tankların savaş bölgesi. Üst bölge yani binaların olduğu kısım ağır tankların savaşması gereken kısım. Bu haritada açık alanı ele geçirmek çok önemli. Eğer orta tanklar açık alandan şehrin arka kısmına ulaşabilirler ise düşman takımın işi gerçekten çok zor. Eğer düşman ağır tankları arkaya sarkan orta tanklara dikkatini verirse sizin ağır tanklarınız da o arada saldırmalıdır hazır düşman namluları başka yöne kilitlenmişken. Haritayı iyi kullanın ve tanklarınızın durumuna göre hamlenizi yapın. Eğer orta tanklar alt kısımda çok sayıda tankla karşılaşmıssa siz de ağır tank kullanıyor iseniz orta alanda beklemenize gerek yok. Hemen karşı alana geçip sizi oyalayan tankların işini bitirip orta alandan takımına desteğe gidebilirsiniz.

Haritada tareti güçlü, namlusu eğilebilen tanklar için çok güzel noktalar var. Örneğin şehrin ortasında işaretlediğim yeşil nokta. Özellikle altını saklamanız gereken tank ve tank avcılarında bu yer çok işinize yarayacaktır. Yine açık alanda tepeleri kullanarak saklanabilir hatta trenin altından ağır tanklara ateş edebilirsiniz.

Tabi pek çok seçenek pek çok olasılık var takımların dağılımına göre. Bu haritada amaç kısaca mümkün olduğunca az ağır tankla şehri tutmaya çalışmak ve orta tanklarla arkaya sarkıp işi bitirmek. Haritayı iyi okuyun ve oyun başlarken tanklara göre stratejinizi belirleyin.

Pek çoğunuzun bildiği bilgiler. Pek TD kullanmadığım için TD hakkında pek bir şey yazamadım. Kullanan arkadaşlar bilgi verirlerse güzel olur.

Ortalama bi oyuncuyum.Eksik, hatalı veya yanlış bildiğim yerler olabilir. Sizin uyguladığınız işe yarayan taktikleri, önerilerinizi paylaşın lütfen.

gördüğüm kadarıyla eğer güçlerin eşit olduğunu düşünürsek(3med 2ağır 2td) şeklinde soldaki takım daha avantajlı görünüyor çünkü haritaya bakarsak

kuzeyde bir tepede td noktası görünüyor orasıda soldaki takımda daha yakın o yüzden üzerinize top atışı olabilir ama ki şartar şu ise 

sağdaki takım sizseniz

soldakilerin med üstünlüğü varsa 

sizin td üstünlüğü veya  troll üstünlüğü(kv2, su 152 gibi kalibresi büyük ve tek atış hasarı yüksek olan tanklar) ve bir iki hafif var ise

tdler çölün sağ tarafını görecek şekilde pusacak( raylardan pusanlar varsa 1 hafif veya med bunları koruyacak)

hafifler çölden gidip düşmanı spotlayıp geri çekilecek (düşmanda bunu görüp diyecek ki "demek takım burda ve çekiliyor" diyecek) ve onları haritanın sağ tarafına çekecek...

gerisini siz düşünün 

sonra bakmışsınız 7-1/2/3 kazanmışız

ve bunu atalarımızdan kalmış olduğunu göreceksiniz

Edited by turk_tanker_master, 28 March 2016 - 07:29 PM.

kv 2 ile su 152 ye ve tüm tier 6 ve 5 lere tek atan, tier 8 den sektiren, düşük tier oynamayı seven, imzasını okuduğunuz kişidir kendisi

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users