Jump to content


Typy munice a jejich použití

munice

 • Please log in to reply
4 replies to this topic

Sariel_ #1 Posted 21 August 2015 - 04:58 PM

  First Sergeant

 • Player
 • 5506 battles
 • 1,951
 • Member since:
  03-13-2013

Zdravím, dnes jsem se rozhodl napsal základní informace o typech munice, které jsou dostupné ve hře a kde a jak je používat.

Začneme základními typy munice.

 

AP - Armor piercing 

To je naprosto základní munice, kterou najdete téměř u všech děl, vyjma snad některých houfnic. Funguje na principu proražení pancíře svou vahou a rychlostí, neobsahuje žádné výbušniny. Využití je myslím také jasné. V Blitu funguje jasně, buď prorazíš a dáš plnou damage, nebo neprorazíš a nedáš žádnou damage (ještě můžeš jenom shodit pásy).

- normalizace 5° (vylepšení úhlu dopadu)

 

HE - High explosive (vysoce explozivní;)

Základní typ munice pro houfnice, sekundární pro normální děla. Funguje na principu průrazu silou výbuchu, protože obsahuje trhavinu. Ve většině případů má vyšší alfa damage (damage na jednu ránu) než APčka a malou penetraci, ale o to vůbec nejde, jelikož nemusíte prorazit, abyste dali damage. Výška damage je určena úhlem a silou pancíře, na který střela dopadne. Samozřejmě pokud je pancíř velmi slabý, tak můžete i penetrovat. Použití HE munice, to je věc, kterou většina hráčů nezná, takže tady zbystřete. Používá se na reset základny, jelikož nemusíte nijak složitě mířit, abyste penetrovali, což je určitě výhoda, když vám zbývá pár sekund a tím, že byste neprorazili, byste prohráli bitvu. Dále se používá proti papírovým tankům jako Hellcat nebo T49, případně do zadní části některých tanků - třeba do zad T110E3 atd. vesměs většiny Američanů nebo Britů, kteří nemají tak dobré zadní pancéřování. Když tu možnost máte, tak je přece lepší dát třeba za 500 místo za 400. Ale musíte si dávat pozor, abyste netrefili pásy, protože HEčko přes pásy neprochází. A poslední možné použití je na dodělávání tanků, když má nepřítel pár HPček, tak opět, nemusíte mířit abyste penetrovali, prostě nabijete HEčko a někam mu to střelíte. Důležité je taky dodat, že tato munice má splash damage - tj. když třeba trefíte těsně vedle tanku nebo pod tank, tak mu ten výbuch i tak ubere nějaké HP.

 

Dále se přesuneme k složitějším typům munice.

 

APCR - Armor piercing composite rigid (podkaliberní munice)

Velmi často je u tanků jako goldová munice, až na některá desítková a devítková medka, které je mají jako základní typ munice. Funguje na stejném principu jako AP munice, ale velmi rychle ztrácí penetraci na větší vzdálenosti. Je to vlastně AP náboj, který má uvnitř vyztužené jádro z Wolframu (těžký kov) a tím pádem je ten náboj těžší. Díky tomu má velmi vysokou úsťovou rychlost, ale jak jsem již napsal, tak ztrácí penetraci na větší vzdálenost. Důležité - u tanků, kde je APCR jako základní typ munice, tak tu penetraci na větší vzdálenost neztrácí tak rychle jako u tanků, kde je použita jako goldová munice.

- normalizace pouze 2°

 

HEAT - High explosive anti-tank (kumulativní munice)

Velmi specifický typ munice, způsob průrazu se naprosto liší od AP munice. Ve hře ji najdete myslím pouze jako goldovou munici u většiny houfnic, ale i u některých normálních děl např. u T110E5 nebo desítkových medek.

"Kumulativní střela narozdíl od předchozích nepoužívá k proražení pancíře kinetickou energii, ale tepelnou. Využívá tzv. Munroův efekt (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Munroe_effect#Munroe_effect), kdy síla výbuchu je směrována do velmi úzkého paprsku. Toho se dosahuje vytvořením dutiny ve hmotě výbušniny. Tlaková vlna způsobená výbuchem má tendenci kopírovat povrch výbušniny a tím se v ohnisku zkoncentruje a vytvoří paprsek, který má značnou rychlost a sílu." Toto jsem zkopíroval ze stránky http://forwot.eu/vie....php?t=56&p=882

Co to ale znamená pro nás v reálu? HEAT stejně jako HE munice neprochází skrz pásy a představný pancíř, takže je sice pěkné, že máte třeba 330 pene, ale když to prdnete do pásu, tak nedáte žádnou damage (narozdíl od HEčka, které by dalo alespoň něco). Má také velmi pomalou úsťovou rychlost. Zároveň také nemá žádnou normalizaci, takže cokoliv trefíte ve větším úhlu než 80°, tak je automaticky odraz.

 

HESH - High explosive squash head (tříštivo-trhavá munice)

Tuto munici najdete ve wotku jen velmi zřídka. Najdete ji pouze u britských tanku. U britských 105 a 120 mm děl funguje jako náhražka HEčka, u 105 mm děla ji máte zároveň i jako goldovou municici se zvýšenou penetrací. Funguje podobně jako HEčko, akorát se tato munice prostě "rozplácne" na pancíři (je tvořena z plastické trhaviny) a následně exploduje. Taktéž neprochází skrz pásy ani představný pancíř. Myslím, že o této munici ještě hodně uslyšítě, až v príštím patchi přidají FV215b 183 (aka hvězda smrti) se 183 mm dělem a HESH goldovou municí, která má na PC 1750 alfa damage (předpokládám že v Blitzu to bude maximálně 1500, spíš méně) a penetraci 270 nebo 230 mm (bude záležet jestli to přidají s nerfnutými parametry děla nebo ne), což je dostatek aby prostřelila většinu desítkových tanku zepředu. No a až vám bude do vašich E-100 nebo IS-7 něco zepředu dávat za 1500, tak asi moc rádi nebudete :justwait:. Stejně jako HE, i s touto municí nemusíte prorazit a stejně dáte nějakou damage (opět záleží na tloušťce a úhlu pancíře)...takže když s Hvězdou smrti zrovna neuvidíte ekilu vaničku, tak mu to plácnete do věže a ono mu to bez problémů dá takových 800 damage aspoň.

 

 

Pro AP a APCR platí:

Pravidlo tzv. overmatche - pokud je ráže vašeho děla 3x větší než tloušťka pancíře, na který náboj dopadne, tak nezáleží na úhlu a je to autopenetrace. V jiném případě, pokud tyto 2 typy munice dopadnou na pancíř, který není takto tenký, v úhlu, který je i po normalizaci větší než 70°, tak je to opět ricochet - odraz.

 

Doufám, že to bude srozumitelné i pro nováčky a že to někomu pomohlo, za jakékoliv připomínky budu rád :honoring:


 

Samsung Galaxy S6 Edge, Android 6.0

 

[H4PKY] náborové vlákno   My YT channel   Twitch - streaming clan battles

 
 

 


PK1945 #2 Posted 21 August 2015 - 11:08 PM

  Junior Sergeant

 • Player
 • 75638 battles
 • 114
 • [FOCUS]
 • Member since:
  02-26-2013
Super 
pk1945_by_eng.jpeg

TrolLoLX #3 Posted 22 August 2015 - 10:03 AM

  Senior Sergeant

 • Player
 • 595 battles
 • 862
 • [VIN]
 • Member since:
  09-01-2012
Jen bych dopsal, ze
HEAT ma autobounce na 85°, ne na 80°
HEAT neni ovlivnen vzdalenosti
AP a APCR maji autobounce na 70°, 3x overmatch prebije autobounce.

Jinak dobry, informativni navod ;)

 


Sariel_ #4 Posted 22 August 2015 - 12:23 PM

  First Sergeant

 • Player
 • 5506 battles
 • 1,951
 • Member since:
  03-13-2013

View PostTrolLoLX, on 22 August 2015 - 11:03 AM, said:

Jen bych dopsal, ze
HEAT ma autobounce na 85°, ne na 80°
HEAT neni ovlivnen vzdalenosti
AP a APCR maji autobounce na 70°, 3x overmatch prebije autobounce.

Jinak dobry, informativni navod ;)

 

Nevim, na te strance sem nasel 80°, je mozny ze to je jinak. A s tim overmatchem by to melo byt napsany uplne dole.

 

Samsung Galaxy S6 Edge, Android 6.0

 

[H4PKY] náborové vlákno   My YT channel   Twitch - streaming clan battles

 
 

 


TrolLoLX #5 Posted 22 August 2015 - 02:12 PM

  Senior Sergeant

 • Player
 • 595 battles
 • 862
 • [VIN]
 • Member since:
  09-01-2012
Tak to jsem se překouk :hiding:

 


Also tagged with munice

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users