Jump to content

Savaş Alanında Yapmamanız Gerekenler

• Please log in to reply
11 replies to this topic

Alan_Reed #1 Posted 07 March 2016 - 03:06 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 44341 battles
  • 247
  • [_PAX_]

Merhaba Arkadaşlar,

Oyunu uzun zamandır oynayan biri olarak, yani başlayan oyuncu arkadaşlara savaş alanında yapılmaması tavsiye edilen bazı noktaları aktarmak istiyorum.

Yaptığınız hareketler savaş alanında sizin için nekadar önemsiz görünsede, takım arkadaşlarınız için önemli sayılabiliyor. Burada aktaracaklarım savaş alanında birebir karşılaştığım ve bu oyunu gerçek anlamda taktiksel oynayan oyuncuları rahatsız eden hususlar.

1. Oyun başlar başlamaz, oyun içi mesajlaşma panelini gereksiz sohbet amaçlı kullanmayın. Oyunda hız, taktik ve haberleşme çok önemli olduğundan tecrübeli takım arkadaşlarınızın vereceği taktikler, görünmeyen düşman lokasyonu, düşmana karşı davranış vs. tavsiyelerinin kaçırılmasına neden olursunuz ki bu da takımınızın oyunu kaybetmesine neden olabilir. Eğer oyun içerisinden biri ile iletişime geçmek istiyorsanız bunu garajınızda özel sohbet / mesaj bölümünden doğrudan o kişi ile özel olarak yapabilirsiniz.

2. Oyunda Tank'ınız ile yıkabileceğiniz bazı cisimler, (Duvar, Ağaç, Konteyner, Direk, Araçlar vs.) mevcut. Bu cisimleri gereksiz yere yıkıp bunlardan yararlanabilecek oyuncuları taktiksel olarak etkilemeyin. 

Bu cisimleri yıkmanız, görünmez olsanız dahi, düşman tarafından zarar verilen cisimlerin görünmesine ve mevkinizin, yönünüzün ve hızınızın belirlenmesine, hatta spot yemeden ölmenize veya zarar almanıza neden olur ve takımınızın taktik düzenini ele verebilir.

3. Düşman ile savaşırken eğer önünüzde sizden daha iyi bir tank var ise eğer, o tankın çok yakınlarında veya yapışık ikiz gibi arkasında durmayın. Takım arkadaşınız ateş edip geri çekilmek istediğinde size takılıp düşmana gereksiz yem olmasının bir anlamı yok. Gizlendiğiniz yerden çıkıp ateş eder, tekrar gizlenme bölgesine dolum süresi için geri çekilirsiniz. Temel olarak arkadaşlarınızın hareket kabiliyetini kısıtlayıcı yakınlık ve manevralardan kaçının. *Hele de tam atış yapmak üzere olan takım arkadaşlarınıza temas sağlamayın, çarpmayın, görüşünü kapatmayın.

4. Oyunda tek başına kalan takım arkadaşınızın yerini düşmana ispiyonlamayın. Arkadaşınız belki düşmanları tek tek öldürebilecekken, ispiyonlamanız sayesinde hepsi birlikte arkadaşınıza saldırmasının bir mantığı ve getirisi yok. Burada yapmanız gereken takım arkadaşınıza düşman mevkisini, canını ve yönünü söylemeniz. Hatta arkadaşınıza zaman kazandırmak için düşmanı yanıltarak farklı istikamete gitmesini sağlamanız. ( Ben böyle durumlarda sanki takım arkadaşıma kızmışım ve yerini ele veriyormuşum gibi düşmanın farklı istikametlerde ilerlemesini sağlıyorum ki baya işe yarıyor.)

5. Gereksiz yere mermi ateşlemeyin. Bu sizin için hem kredi kaybına hemde dolum süresi boyunca savunmasız kalmanıza yol açar. gereksiz ateşleme sonrası, birden karşınıza hızlı bir tank çıkıp size zarar verebilir ve dezavantajlı duruma düşmenize belki ölmenize neden olabilir.

**6. Savaşın başında veya herhangi bir zamanında taktiksel olarak Motor Güç Arttırıcı'sını aktive eden takım arkadaşanızın hızını kesecek manevra ve hareketler kaçının.

***7. Takımınız ile birlikte ilerlerken, karşılaştığınız düşman tank veya tanklarının zırhlarına hiçbir şekilde zarar veremiyorsanız, geri çekilip savaşı izlemeyin. Burada yapmanız gereken, avantajlı bir konuma geçip zırhına zarar veremediğiniz tankların paletlerine zarar vererek onları hareketsiz bırakmak ve takım arkadaşlarınıza kolay hedefler oluşturmaktır. Paletlerine zarar verdiğiniz her düşmanın aldığı hasar sizinde hanenize artı olarak eklenir.

***8. Savaş esnasında tek bir düşmana kilitlenip kalmayın. Etrafınızda neler olup bittiğini genel görüş kamerasından ve mini haritadan arasıra kontrol edin. Tek bir düşmana kilitlenip dakikalarca onu takip etmek, yakınınızda olan diğer düşman tanklarına kolay av olmanızı ve hatta zayıf düşmüş düşman tanklarını yok etmekten mahrum kalmanıza neden olur.

Bu konu üzerinde belki yazılması gereken çok özellik olabilir fakat yüzeysel olarak bu durumlara dikkat etmeniz hem sizin hemde takım arkadaşlarınız için olumlu birer katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Açıklamalar

* berkeemrecengiz arkadaşımızın yazısından alıntılanıp eklenmiştir.

**13/03/2016 tarihinde eklenmiştir.

*** 20/03/2016 tarihinde eklenmiştir.

İyi Oyunlar.

Edited by Alan_Reed, 20 March 2016 - 02:25 PM.

12Heinzz #2 Posted 07 March 2016 - 04:43 PM

Sergeant

• Player
  • 22485 battles
  • 464
  • [KSJ]

4. Oyunda tek başına kalan takım arkadaşınızın yerini düşmana ispiyonlamayın. Arkadaşınız belki düşmanları tek tek öldürebilecekken, ispiyonlamanız sayesinde hepsi birlikte arkadaşınıza saldırmasının bir mantığı ve getirisi yok. Burada yapmanız gereken takım arkadaşınıza düşman mevkisini, canını ve yönünü söylemeniz. Hatta arkadaşınıza zaman kazandırmak için düşmanı yanıltarak farklı istikamete gitmesini sağlamanız. ( Ben böyle durumlarda sanki takım arkadaşıma kızmışım ve yerini ele veriyormuşum gibi düşmanın farklı istikametlerde ilerlemesini sağlıyorum ki baya işe yarıyor)

İslam dininde savaşta yapılan yaniltma hilelerde sıkıntı yok, câiz hükmü verilmiştir. :) Aynen bunun gibi ağabeyin dediği gerçekten mantıklı. 

Genel olarak güzel bilgiler, Teşekkürler

*

World of Tanks Blitz

berkeemrecengiz #3 Posted 07 March 2016 - 06:10 PM

Senior Sergeant

• Player
  • 23851 battles
  • 620
  • [ALF4]
3 numara çok önemli, işe yaramıyorsan ayağa dolaşma bari mantığı. Hatta nişan alıp tam ateş edecekken önüme geçip ateş edenede gıcık olurum.

Oyundaki sağlam zırhlı üst tier tank iseniz farkı açmadan takımın önünden temkinli şekilde gidin. Jaws gibi yardırıp gitmeyin ama, en azından düşmanın dikkatini üzerinize çekin. Siz vuramasanızda takımın içinde iyi birileri varsa onlar vurur zaten.

Hafif-orta tanksanız, alan kapma amacınız yoksa, düşmana doğru yaldır yaldır koşmayın. Flank (yandan dolanmak gibi bişey) yapmanın zamanı var, her zaman denemeyin, yeri gelince de korkmayın. Takımlar kafa kafaya sıkışırsa veya kenarda rakip pusucu varsa yandan dolanın.

Takımdaki jgpze100 -  t95 falan gibi yavaş ama güçlü tankları geride bırakıp harcamayın.

Zırt bırt yardım çağrısı yapmayın.

Çok kullanılan 3-5 ingilizce terimi öğrenin. (Flank, fast, push, hide, run, hill, mill, back... falan).

Emir kipi gibi oldu ama tavsiyedir bunlar yanlış olmasın ;)

Alan_Reed #4 Posted 07 March 2016 - 06:56 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 44341 battles
  • 247
  • [_PAX_]

View Postberkeemrecengiz, on 07 March 2016 - 06:10 PM, said:

3 numara çok önemli, işe yaramıyorsan ayağa dolaşma bari mantığı. Hatta nişan alıp tam ateş edecekken önüme geçip ateş edenede gıcık olurum.

Oyundaki sağlam zırhlı üst tier tank iseniz farkı açmadan takımın önünden temkinli şekilde gidin. Jaws gibi yardırıp gitmeyin ama, en azından düşmanın dikkatini üzerinize çekin. Siz vuramasanızda takımın içinde iyi birileri varsa onlar vurur zaten.

Hafif-orta tanksanız, alan kapma amacınız yoksa, düşmana doğru yaldır yaldır koşmayın. Flank (yandan dolanmak gibi bişey) yapmanın zamanı var, her zaman denemeyin, yeri gelince de korkmayın. Takımlar kafa kafaya sıkışırsa veya kenarda rakip pusucu varsa yandan dolanın.

Takımdaki jgpze100 - t95 falan gibi yavaş ama güçlü tankları geride bırakıp harcamayın.

Zırt bırt yardım çağrısı yapmayın.

Çok kullanılan 3-5 ingilizce terimi öğrenin. (Flank, fast, push, hide, run, hill, mill, back... falan).

Emir kipi gibi oldu ama tavsiyedir bunlar yanlış olmasın ;)

Sende yararlı konulara değinmişsin. Özellikle ateş anında temas ve görüş engelleme konusunu senden alıntılayarak yazıma ekledim. Teşekkürler.

Umarım burada paylaşacağımız hususlar yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olur.

_GooDeR_ #5 Posted 07 March 2016 - 09:38 PM

First Sergeant

• Player
  • 16026 battles
  • 1,356
  • [_PAX_]
Bunları bukadar yazsanızda hiç değişmicek yeni başlayanlar oluyor adam düşmanın üzerine ateş ederek gidiyo yerimizi belli ediyor vb çok şey var fakat güzel bilgiler ellerine sağlık herkesin okuması lazım

kubilaycanik #6 Posted 10 March 2016 - 03:31 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 13741 battles
  • 186
öldürmeye and içmişcesine bi tanka kilitlenip ona saldırmayın. etrafınıza biraz bakın haritada olsun gözünüz sürekli.

FRANKENSTEIN1905 #7 Posted 13 March 2016 - 09:08 PM

Lance-corporal

• Player
  • 14515 battles
  • 11
  • [R1SE]
Benim sinir olduğum noktalar ben bir hedefe kitleniyorum önümü kapatıyorlar.En çok sinir olduğum nokta ise çatışma anında birinin bana dokunması.

_YOGA_ #8 Posted 26 June 2016 - 10:47 PM

Lance-corporal

• Player
  • 8777 battles
  • 11
Biz ne kadar anlatsakta , oyunu iyi oynamak için oynayayım deyip zaten bir sürü araştırma olanağı var , burayı inceler , youtube'da bir sürü oyun videosu izler , ancak bu oyunu oynayıp sadece zevk için oynayan bir sürü kişi var , yani iyi oynamak bunları yapmamak için oynamıyor , öylesine vakit geçirmek için , ben artık alıştım onlar bu oyundan eksilmez , biri gider diğeri gelir , ne kadar anlatsak boş :) 

ishnilhnli #9 Posted 25 November 2016 - 07:51 PM

Private

• Player
  • 3449 battles
  • 4
Oyunda yeniyim hep orta sınıf yada agır tank kullanıyorum bazı kamiller özellikle bizi kalkan olarak kullanip kritik hasar almamıza yol açıyo hić komik deil bütün tanıdıklarınızı o an elden geciriyoruz sölim.

TR_1507_GrayWOLF #10 Posted 04 April 2018 - 09:10 PM

Private

• Player
  • 12626 battles
  • 2
  • [TR-07]
Hacı köşeden düşmana sıkıp saklanırken Kamil’in biri arkana fortçu gibi sokulur sen geri kaçamazsın ya üç beş düşman tankına maymun olursun işte o an ben dünyadan kopup arkamdaki fortçu arkadaşa derinden bi kayıyorum,birde çayır bayır ağaç gölgesi pikniğe gelenler sona kalınca can havliyle kaçarak sıkmaya çalışıyorlar ya onlara da kılım Çok daha güzel mesire alanları var oraları tercih edin oyunu işgal etmeyin…herkese bol şanslar.

AFK_is_now_AFK #11 Posted 05 April 2018 - 04:43 AM

Sergeant

• Player
  • 12079 battles
  • 330
  • [KAH35]

View Postishnilhnli, on 25 November 2016 - 11:51 PM, said:

Oyunda yeniyim hep orta sınıf yada agır tank kullanıyorum bazı kamiller özellikle bizi kalkan olarak kullanip kritik hasar almamıza yol açıyo hić komik deil bütün tanıdıklarınızı o an elden geciriyoruz sölim.

:D:D

merictrkmn #12 Posted 12 May 2018 - 01:23 PM

Lance-corporal

• Player
  • 1502 battles
  • 15
  • [RICKS]

Hafif tank olarak hemen öne flanke koşmayın demiş birisi, bir diğeri güçlü ama yavaş tankları geride bırakmayın demiş...

Hızlı tank kullanıp önde yalnız kalacağınıza alın bir ağır tankı önünüze, ittirin. Bu oyunda pc sunucusundaki gibi dost ateşi yok, canınız yanmaz, ittirin, öne taşıyın o cengaverleri...

Edited by merictrkmn, 12 May 2018 - 01:23 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users