Jump to content


Yeni katılanlar için. Okumanızda fayda var. ;)


 • Please log in to reply
1 reply to this topic

Turkbalasi_12 #1 Posted 06 October 2016 - 09:59 AM

  Junior Sergeant

 • Player
 • 2195 battles
 • 196
 • Member since:
  11-25-2015
 
Merhaba,komutanlar. Yeni başlayanlar için güzel bir yazı var ;)
Pc versiyonu için inceleme : Bunlar Blitz için de geçerlidir.
 
 
Tank Avcısı: Bunların taretleri olmadığından (yani topları sabittir.) tankın nişan aldığı noktaya doğru dönmesi gerekir. Zırhları yok denecek kadar azdır (hepsi için geçerli değil tabi ki) Bu tankların rolü pusuya yatıp uzaktan yok etmektir. 
 
Hafif Tank: Bu tanklar hafif zırhları ve güçlü motorları sayesinde bir kelebek gibidir. Toplarının gücü zayıftır ve bu nedenle hızlıca dolum yapma yeteneğine sahiptir. Bu tanklar hasar vermekten çok gözetlemek için kullanılır. Böylece uzak bir noktada bekleyen tank avcısı düşmanları yok edebilir. Ve tank avcısı,ağır tank türlerini etrafında dönerek sinir edebilirsiniz.
 
Orta Tank: Bu tankların her kolda bir parmağı vardır. Orta seviyedeki zırhları,motorları ve topları. Her duruma uygundur. 
 
Ağır Tank: Bu tanklar bir kabus gibidir. Kalın mı kalın zırhları ve dehşet güçteki toplarıyla karşı takıma zor anlar yaşatır. Fakat oldukça hantaldır ve bir hafif tank etrafında döne döne vurarak onu sinir edebilir. 
 
Şimdi deneyimlere gelelim. Her tank bir sonraki seviyedeki tankı açmak için deneyime ihtiyaç duyar. Her tank maç yaptıkça deneyim kazanır. Bunun yanında az miktarda serbest deneyim kazanır. Serbest deneyimler her tank için kullanılabilirken normal deneyim sadece kazandığınız tankta kullanılır. 
 
Premium Hesap: Maçlardan kazandığınız normal ve serbest deneyimi %50 oranında kazandığınız deneyime ekler. Altınla satın alınır. 
Örnek: Normal 2.000 deneyim/ Premium 3.000 deneyim. 
 
Kredi: Savaş yaptıkça gelen yeni tank, donanım, mermi, malzeme almaya yarayan oyun içi parası.
 
Altın: Gerçek para ile alınan oyun içi para. 
 
Premium Tank: Altınla alınan tank türü. Kolay kredi kasması dışında tierindeki tanklardan üstün bir yanı yoktur. Hatta daha kötü bile olabilir. 
 
Elit tank: Bir tankın tüm eşyalarını (toplar, paletler vs [donanımları almanıza gerek yok] ) alırsanız o tank elit tank olur. Elit tanklardaki deneyim altınla serbest deneyime dönüştürebilirsiniz. 
 
MÜHİMMATLAR ;
 
Yükleyebileceğiniz mermilerin sayısı ve tipi araca ve onun kullandığı topa bağlıdır, maliyetleri ve ödeme türü farklı olabilir. 
 
Maliyet açısından, mermiler şu şekilde ayrılır: 
 
Standart mermiler: atış başına nispeten az miktarda Kredi ile alınırlar. Zırh-Delici ve Yüksek Patlayıcı mermilerin çoğu bu kategoriye girer. 
 
Premium mermiler: Kredi veya Altın ile satın alınabilen gelişmiş özelliklere sahip mermilerdir. Bu tür mermiler standart mermilerle karşılaştırıldığında daha etkin bir şekilde zırha nüfuz edebilirler ama sonuçta ciddi oranda daha pahalıdırlar. Sert Başlıklı Zırh Delici (APCR) ve Yüksek Patlayıcılı Tanksavar (HEAT) mermilerin çoğu bu kategoriye girer. Hiçbir şeyin iyi bir nişan almanın yerini alamayacağını unutmayın; vuruş açılarına ve karşılaştığınız düşmanlara dikkat etmiyorsanız premium mühimmat dahi başarılı atışlar yapacağınızı garanti etmez. 
 
Mermi Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir? 
 
Dört sınıf mermi vardır: 
 
Zırh-Delici (AP) en sık görülen ve oyundaki silahlar için genellikle varsayılan olarak yüklenen mermilerdir. Bu mermi sadece düşmanın zırhına nüfuz ederse* hasar verir. 
 
Sert Başlıklı Zırh Delici (APCR) mermiler, AP mermilere oranla daha yüksek nüfuz değerine ve hıza sahiptirler. Genellikle, APCR mermileri bir tankın premium mühimmat çeşididir ama bazı X. Seviye tanklar bunlara standart mühimmat olarak sahiptirler. 
 
Yüksek Patlayıcı (HE) mermiler en yüksek potansiyel hasara fakat en düşük nüfuz değerine sahiptirler. Eğer bir HE mermisi zırhtan içeri nüfuz etmeyi başarırsa, tankın içerisinde patlayacak, çoğunlukla parçaların tahrip olması ve mürettebat üyelerinin tamamen etkisiz hale gelmesiyle sonuçlanan ciddi oranda hasara yol açacaktır. HE mermilerinin hedefe hasar vermesi için nüfuz etmelerine gerek yoktur: eğer mermi nüfuz etmezse tank zırhının dışında patlayacaktır. Bu, zırha ve vuruş yaptığı yüzeye bağlı olarak sadece küçük miktarda bir hasar verebilir. Bazı durumlarda düşük can puanı kalmış olan bir bir tankın  üs işgalini sıfırlamaya yetecektir; nüfuz etmeyen AP mermiler kullanmaktan daha akıllıcadır. HE mermi tarafından bir düşman tankının dışına verilen hasar, paletler ve boşluklu zırh gibi kısımlar tarafından emilir; bu yüzden çok az veya hiç hasar verememe tehlikesine karşı hâlâ dikkatli bir şekilde nişan almanız gerekmektedir. 
 
Yüksek Patlayıcılı Tanksavar (HEAT) mermilere bazı tanklarda premium mühimmat olarak rastlanmaktadır. HEAT mermiler oyundaki en iyi nüfuz değerine sahiptir, en önemlisi, AP ve APCR mermilerin aksine mesafe arttıkça nüfuz değerini kaybetmezler. Nüfuz, AP ve APCR'de olduğu gibi merminin kinetik enerjisi ile değil, patlama sırasında ortaya çıkan bir parçacık akımının enerjisi ile sağlanır. Bu nedenle, HEAT mermiler aslında nüfuz etmezler fakat zırh boyunca yanarlar. Bu özellik aynı zamanda HEAT mermilerin temel dezavantajını açıklar: bunlar boşluklu zırha karşı neredeyse işe yaramazlar ve paletlere hasar veremezler. Her zaman olduğu gibi, dikkatli nişan almak esastır! 
 
 
 
 
AP 
 
Genel amaçlı mühimmattır. Pek çok tank ve silah için mühimmat yükünüzün çoğunu oluşturmalıdır 
 
Hasar vermek için nüfuz etmesi gerekir, bu yüzden dikkatli nişan alın ve karşılaştığınız düşmanlara dikkat edin. 
 
Küçük çaplı toplar için en etkili mühimmat çeşididir 
(premium mühimmat haricinde) 
 
APCR 
 
Çok yüksek nüfuza sahiptir ama uzun mesafelerde etkinliğini kaybeder. 
 
Normal AP mermilerle aynı hasarı vermelerine karşın daha maliyetli olmaları sebebiyle aşırı kullanmaktan kaçının. 
 
Acil durumlar için yanınızda birkaç tane bulundurun. 
 
HE 
 
İnce zırhlı araçlara ve açık kabinli tank avcılarına (M10 Wolverine gibi) karşı faydalıdır. Bütünüyle nüfuz edip, tam olarak hasar verebilirler. 
 
Düşük can puanı kalmış tankları imha etmekte veya nüfuz etmeden dahi hasar verebildiklerinden, üssü işgal eden bir tankın işgalini sıfırlamada etkilidirler 
 
Ateşlendiği anda, boşluklu zırh ve paletler üzerinde zayıf bir etki gösterirler. 
 
Çok büyük çaplı bir topunuz veya havan topunuz varsa bunları esas mühimmatınız olarak kullanmayı göz önünde bulundurun. 
 
HEAT 
 
 
Paletler haricinde ve yüzey boşluklu olmayıp, düz olduğunda en kalın zırh boyunca bile yanabilir. 
 
Ateşlendiği anda, boşluklu zırh ve paletler üzerinde nerdeyse hiç etki göstermezler. 
 
Acil durumlar için yanınızda birkaç tane bulundurun... Herkese iyi oyunlar. :)


Diprone #2 Posted 02 August 2017 - 07:44 AM

  Private

 • Player
 • 1782 battles
 • 4
 • [TTK31]
 • Member since:
  08-23-2015
Güzel bir yazı.Teşekkürler.
1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users