Jump to content

Strateg-Nauczyciel – konkurs na analizy/opracowania map

• This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

Vielo #1 Posted 02 November 2014 - 06:02 PM

Lance-corporal

• Player
  • 27 battles
  • 26

Czołem Czołgiści!

sun tzu.jpg

1kronos1 nadesłał mi świetny pomysł na konkurs. Wasze zadanie polegać będzie na stworzeniu analiz lub opracowań map dostępnych w grze. 

1. Wymagane jest wykorzystanie w pracach konkursowych map, np. opisanie ich, zaznaczenie kluczowych pozycji etc. Im lepszy efekt końcowy i jasność odbioru, tym lepiej.
  2. Mapy do edycji możecie znaleźć w dziale poświęconym mapom na forum. W zeszłym tygodniu udało mi się pozyskać grafiki, choć niestety w niezbyt wysokich rozdzielczościach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by je powiększyć – edycja jest nie tylko dozwolona, jest wręcz wskazana!
  3. Nagrody będą przyznawane za najlepsze opracowania poszczególnych map. Prace nie będą ukryte, aby uniknąć otrzymania kilkunastu opracowań jednej czy dwóch map przy całkowitym pominięciu innych.
  4. Prace należy zamieszczać jako odpowiedzi do tego posta.
  5. Nagroda za najlepsze opracowanie dla każdej z map wynosi 750 złota. Możecie zamieszczać opracowania różnych map i kumulować wygrane, jednak obowiązuje tutaj limit – zwycięzcą można zostać (a co za tym idzie odebrać nagrodę) co najwyżej 3 razy.
    • W przypadku nadesłania potencjalnie zwycięskich prac traktujących o więcej niż 3 mapach, przy ocenie będą brane pod uwagę tylko 3 ostatnie.
    • Prac nie można poprawiać, dlatego zastanówcie się dobrze przed naciśnięciem przycisku 'Post'.
  6. W zgłoszeniu powinna być wyraźnie zaznaczona nazwa mapy.
  7. Czas trwania konkursu: od momentu publikacji tego posta do 23:59 w niedzielę, 16 listopada 2014, a więc 2 tygodnie.
  8. Prace muszą być samodzielne.

Zapraszam do udziału i życzę powodzenia! Niech Gmoch będzie z Wami :)

kuba11160 #2 Posted 03 November 2014 - 06:29 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]

Kopalnie

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nazywam się Kuba i w grze możecie mnie spotkać pod Nickiem kuba11160. Dzisiaj opiszę dla was moją ulubioną mapę a mianowicie Kopalnie , nie zapomnę również powiedzieć co nieco o taktyce.

Jest to mapa o ukształtowaniu górzystym/pagórkowatym. Na środku znajduje się najważniejszy punkt. Jest to wzniesienie na którym jest cap oraz swego rodzaju półka skalna która nadaje się do skutecznego wspierania ataku. Po prawej stronie jest dosyć duże miasteczko. Zarówno w dolnej jak i górnej części mapy (w okolicach bazy) znajdują się miejsca z których niszczyciele mogą z bezpiecznej odległości ostrzeliwać przeciwnika.

Lewa strona to typowa campa. Jest to wysepka na której można bezpiecznie schować się między skałami i jednocześnie ostrzeliwać wjeżdżających na górkę.

Taktyka:

Skoro cechy charakterystyczne mapy zostały omówione, przechodzimy więc do taktyki. :)

Czołgi średnie:

Najlepszym rozwiązaniem jest skupić się na zdobyciu górki, daje to możliwość (prawie) bezkarnego ostrzeliwania boku wroga. Drużyna która ją kontroluje znacząco zwiększa swoje szanse na wygraną. Ale jak zwykle jest jedno ale :smile:. Jeśli zauważycie że, nieprzyjaciel ma więcej średniaczków od was (np. o 2-3) polecam udać się w stronę wyspy i spróbować oflankować czołgi walczące w mieście lub na górce. Nie polecam wjeżdżać od razu na bazę gdyż z łatwością was wybiją.

Czołgi ciężkie:

Tutaj jest kilka możliwości wyboru.

a) jeżeli prowadzicie czołg wieżowy (z mocnym pancerzem na wieży) jedziecie na górkę. Tam jesteście najbardziej użyteczni drużynie.

b) jeżeli prowadzicie czołg dobry do przełamywania oporu (np. is3) możecie jechać w miasto lub na górkę.

c) Najważniejsze: NIE JEDZIECIE NA WYSPĘ!!! Jazda w tamto miejsce jest bez sensu. Najczęściej zanim tam dojedziecie walka już dawno się zacznie i jesteście narażeni na ogień TD które mogą was ostrzeliwać z bazy.

Niszczyciele czołgów:

Amerykańskie: Od 8 poziomu dostajecie pancerz i potężne działa lecz kuleje tu mobilność.

Polecam trzymać się z tyłu (żeby nie objechały was medy) i w razie potrzeby włączyć się do akcji. W mieście za to siejecie strach i grozę.

Rosyjskie: Posiadacie potężne działa, przyzwoitą mobilność i niezłe camo ( kamuflaż).

Trzymacie się z tyłu,(oszczędzając HP) żeby w decydującej fazie bitwy zmiażdżyć przeciwników po prostu rozjeżdżając ich. ( to taka przenośnia, żeby nie przyszło wam do głowy jeździć po przeciwnikach :izmena:)

Niemieckie:

Tak jak w przypadku amerykanów od 8 poziomu dostajecie pancerz tylko nieco słabszy.:arta:

Jeździcie jak typowy TD ( patrz Rosjanie). Macie dużo punktów życia, możecie wytrzymać dużo trafień.

Podsumowanie:

Kopalnie bardzo przyjemną mapą w graniu. Jest odpowiednia dla każdego rodzaju czołgu. Podsumowując każdy pojazd może pokazać na niej swoje mocne i słabe strony ale na razie skupcie się na tych dobrych :medal:.

Pozdrawiam kuba11160 :)

Czołgista prezentuje - poradniki i opisy czołgów

A_X_E_N #3 Posted 03 November 2014 - 10:25 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 20467 battles
  • 107

AXEN11

Fort Rozpacz 

Jedna z trudnych map gdzie jest wiele przeszkód za którymi można sie ukryć , mapa ta posiada porę jesienną wiec nawet fajny klimat jak na bitwe . Na tej mapie rozgrywki sa dosyć szybkie i zaraz wam pokaże jak to zrobic na maszynach X poziomu i które wybrać ponieważ w opisie regulaminu nie ma zakazu wyboru pojazdów wiec sobie pozwoliłem wybrać X z racji ze wielimi krokami zbliżają sie CW.

A wiec zacznijmy od ustawienia w moim team sa 2x T62A ponieważ ich zadaniem bedzie szybka walka bo jak wiadomo ich działa sa najszybciej lądujące z medow i robią dobre uszkodzenia , kolejnym bedą 2x T110E5 czyli czołgi ciężkie które sa bardzo mobilne i maja dosyć szybkie i celne działa , ich zadaniem bedzie wspieranie swoich kolegów na polu bitwy , tez beda potrzebne czołgi ktore jest trudno przebić czyli T110E3 niszczyciel czołgów  i ciężki IS7 czyli mamy juz naszy team przygotowany .

Oto pierwsze ustawienie po rozpoczęciu bitwy :) gdzie znajdziecie na zdjęciu nr 1 zajęcie pozycji jest bardzo kluczowym zadaniem ponieważ nikt nie moze sie zgubić i zle pojechać , jak widac na zdjęciu czołgi t62a wyprowadziłem na najbardziej niebezpieczny pole gdzie jest mozilwosc straty ich te czołgi musza byc jak najszybciej w wybranej pozycji beda wspierane przez jednego is7 . Kolejne pojazdy t110e5 maja za zadanie wykrycie pojazdów wroga by wiedzieć co robic , baza na tej mapie jest bardzo zadko kapowana ponieważ jest ja łatwo zbić :) i wysłałem je bardziej w środek mapy zostają nam jeden is7 wspierany przez t110e3 ich zadaniem bedzie straszenie przeciwnika i uniemożliwienie mu przejazdu  gdyby tam sie znalazł . 

Na na kolejnym zdjęciu  widac jak zostaje objechany przeciwnik i w tym momencie nie wie gdzie sie bronić zostaje osaczony , taki przeciwnik który jest zagubiony nie wie co ma robic w panice nawet celnie nie strzela . Kolejnym zadaniem t110e5 bedzie pomoc t62A i ostrzeliwaniem wroga wewnątrz zamku.  Na ostatnim zdjęciu zaznaczyłem w kołku z X na czrwono dwa pojazdy ktore mogą duża wcześniej paść wiec pojazdy musza szybko dojechać puki przeciwnik ma słabszy bok mapy bo przełamać 2 czołgi skatowanego is7 który chowa brzuszek i t110e3 który za skarpa rownież sie chowa sa bardzo trudni do zniszczenia t110e3 moze sie chować i gdy załaduje wyjechać za muru . 

Jest więcej takty na ta mapę , to rozegranie nie powinno trwać więcej niż 4 min . Zdjęcia do tej mamy sa w poście niżej ponieważ bałem sie ze źle sie ustawa .

A_X_E_N #4 Posted 03 November 2014 - 10:27 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 20467 battles
  • 107
image.jpg

Attached Files

• Attached File   image.jpg   86.54K
  • Attached File   image.jpg   96.36K

SergentRage95 #5 Posted 03 November 2014 - 11:51 PM

Private

• Player
  • 1622 battles
  • 5

Copperfield

Witajcie czołgiści!

Mam na imię Patryk, w obydwóch wersjach WoTa spotkacie mnie pod nickiem SergentRage95 (nie wnikam, czemu nie ma "a" w pierwszym członie, ale mniejsza o to :) ).

Chciałbym omówić co nieco mapę Copperfield, jest to jedna z moich ulubionych map w grze.

Zaczynamy na dość wyrównanym terenie, pytanie, jaką strategię opracować? Jeżeli jedziemy czołgiem lekkim lub średnim, możemy trochę pospotować reszcie drużyny, capowanie bazy jest tylko dla ryzykantów. :D

W przypadku czołgów ciężkich lub niszczycieli czołgów możemy ustawić się wokół skalistego terenu wzdłuż budynków i okręgu bazy. Dobrą taktyką jest też mniejsza ilość czołgów strzelających do wroga, niektórzy mogą wykorzystać nieuwagę wroga i zaatakować go od tyłu, to zazwyczaj skutkuje.

To właśnie tutaj można zdobyć całkiem dobry wynik, i zarobić nieco kasy, jednak najpierw warto zobaczyć, jaką strategię odbierają bardziej doświadczeni gracze.

Podsumowując, na tej mapie można zagrać na kilka sposobów, ale to gracz decyduje, jakim planem taktycznym zagra, i czy na tym zyska, czy straci.

Mam nadzieję, że moje porady będą dla Was pomocne. Do zobaczenia na polu bitwy!

Edited by SergentRage95, 06 November 2014 - 12:08 PM.

1kronos1 #6 Posted 04 November 2014 - 07:44 AM

Junior Sergeant

• Player
  • 21112 battles
  • 198
  • [DIAB2]

Witam

Middleburg - Bardzo ciekawa mapa, na której łatwo znaleźć zastosowanie dla czołgów lekkich, średnich i ciężkich. TDki wspierają jak tylko mogą swoją drużynę (najczęściej znajdując się poza zasięgiem widzenia wroga).

Mapę można podzielić na dwa główne obszary - Wzgórze oraz Miasto

Warto zwrócić uwagę na to, jak działa tutaj algorytm rozstawiający zawodników - czołgi średnie zawsze lądują w punkcie nr2 (jednak mogą być tam maksymalnie 3 pojazdy, jeśli mamy ich więcej w drużynie zostaną one rzucone do pkt nr1). Czołgi cięzkie i TDki lądują w punkcie nr 1

Zadanie pojazdów z "1" to zajęcie kluczowych pozycji w mieście, ostrzał cięzkich czołgów przeciwnika i ewentualny decap. Taktyka preferowana do walki w mieście - SIDESCRAP. Dobrze ustawiony czołg ciężki może powstrzymać nawet 2-3 pojazdy przeciwnika. Bardzo ważna zasada przy walce w mieście - jeśli chcesz szturmować nigdy nie rób tego sam. Samotne szarże wąskimi uliczkami zwykle kończą sie po kilkunastu sekundach kilkoma dziurami w bocznym pancerzu i płonącym czołgiem. W mieście pole widzenia i spotowanie jest znacznie ograniczone - warto o tym pamiętać gdy wjedziemy na "Capa", bo tym sposobem zdradzamy przeciwnikowi swoje położenie. Stąd moja sugestia - trzymaj się od capa z daleka, tej pozycji i tak nie utrzymasz - można objechać Cie tam z trzech stron - a lufę obrócisz tylko w jedną. ZAWSZE patrz na minimapę - sytuacja w mieście zmienia się bardzo szybko, czołgi znikają z pola widzenia i potrafią zaskoczyć pojawiając się po kilkunastu sekundach na Twoim tyłku.

Pojazdy startujące z "2" mają inne zadanie - Walkę na liniach 5 i 6 z medami przeciwnika. Przed bitwą jednak rzuć okiem ile medów posiada przeciwnik - jeśli będzie on w znaczącej przewadze tierowej i ilościowej - proś o pomoc albo wiej. Ukształtowanie terenu w tej okolicy daje większe szanse pojazdom o twardych wieżach oraz dobrym opuszczaniu działa (amerykanie). Pojazdy startujące z północy muszą mieć na uwadze, że w 80% przypadków, na wzgórzu przy zabudowaniach (kwadrat E5) czai się TD. Jeśli wzgórza już są zdobyte mamy dwie opcje -

1 - wjeżdzamy na nie i ostrzeliwujemy co widać (zwykle niestety mało tam widać, duża ilość zabudowań daje skuteczną ochronę czołgom w mieście),

2- objeżdżamy czołgi ciężkie wroga (jadąc przez ich punkt startowy) i faszerujemy ich zadki ołowiem (moim zdaniem opcja weselsza i bardziej denerwująca przeciwnika)

Na mapie zaznaczyłem - niebieskie kółko w obszarze C5, D5. Tam właśnie medy skaczą sobie do gardła. Zwróć uwagę na pofałdowanie terenu w tej okolicy - schowa się tam praktycznie każdy czołg i ma możliwość "drażnienia" i spotowania wrogich pojazdów. Przy wsparciu ogniowym kolegów z tyłu warto wyciągać przeciwnika by ten wyjechał na Ciebie i nadział się na bolesną kontrę.

Kolorowe X (zielone i czerwone) - miejsca dla TDków. Na tej mapie niestety ich użycie jest ograniczone. Mamy tutaj tylko kilka krzaczków a w mieście królują pojazdy wieżowe. Obszar w kwadracie E1, F1 to bardzo fajna niecka dla ciężkich TD (np t28, Jagdtiger, T95), których problemem jest wrażliwe podbrzusze (dolna płyta pancerza). Można tam długo i skutecznie zniechęcać wroga do szturmu przez miasto.

Zielone i czerwone linie to najczęstsze ruchy czołgów na tej mapie

Reasumując -

• Od początku bitwy policz medy wroga - będziesz wiedział gdzie napotkasz największy opór i pozwoli Ci to zaplanować właściwą taktykę.
  • Ciężkie czołgi szybko do miasta, sidescrap i czekaj na pojawienie się nieprzyjaciela (on się zawsze pojawia... komuś puszczą nerwy i się wyrwie do przodu). Pamiętaj, że jeśli jesteś tam sam to jesteś łatwym kąskiem do objechania i pożarcia.
  • TDki... zrób sobie kawy bo tutaj raczej nie poszalejesz :) (tylko nie idź w AFK!),
  • Nie jedź bezmyślnie na Capa, bo będzie to Twoja najkrótsza potyczka.

A teraz... ppanc ładuuuuuj i rozpętuj piekło!

pozdrawiam

Attached Files

• Attached File   image1(2.jpg   82.85K

Edited by 1kronos1, 04 November 2014 - 08:56 AM.

Adorianu_Reizei #7 Posted 04 November 2014 - 03:31 PM

Private

• Player
  • 6068 battles
  • 2
  • [HCUBE]

Spocznij!

Witam szacowne grono pancerniaków. Mój pseudonim to Adorianu_Reizei, prowadzę głównie niemieckie czołgi, a szczególnie preferuje te ciężkie. Uważam, że im grubszy pancerz i większy kaliber działa tym lepiej. Nie o mnie będziemy jednak dziś mówić, ale o taktyce!

Konkretniej skupimy się na częstej arenie walk znanej jako
Nadrzecze

Nie krzywić mi się tu! Zdaje sobie sprawę, że mimo iż jest to popularne miejsce starć wielu go nie lubi. To się słyszy, że ci z północy mają przewagę, a to, że zamiast porządnego starcia jest głównie krycie się po kątach i strzelanie z daleka.

Dobra, mapa pierwsza. Miejsca startu to zielona (pluton południowy) i czerwona kropka (pluton północny). Baza to kropka niebieska.

Nadrzecze.jpg

Walczyłem w tym terenie setki razy i z mojego doświadczenia wynika, że dużo częściej niż gdzie indziej dochodzi tu do walki o bazę, a także wygranej przez jej przejęcie.
Walcząc w nadrzeczu, koniecznie miejcie to na uwadze!

Właśnie z tego powodu warto poznać najczęstsze drogi jakimi czołgi do niej próbują się do niej dostać. To właśnie pokazuje kolejna mapa.

Nadrzecze_drogi.jpg

Istnieje duża szansa, że przyjmując taką taktyką pluton północny wykorzysta most wystawiając się tym samym krótkotrwale na ostrzał.

Pluton południowy może natomiast próbować skrócić sobie drogę przez wodę. Nie zalecam jednak tego rozwiązania ciężkim czołgom, bo szybciej dotrą jadąc tak jak narysowałem narysowałem.

Drugą bardzo popularną sytuacją jest walka na moście prowadzącym do punktów startowych obu plutonów.

Nadrzecze_most_smierci.jpg

Mamy za sobą podstawy. Teraz czas na najważniejsze – co zrobić by wygrać!

Cóż wiele zależy od drużyny. Jeśli zdecyduje się na szaleńczą szarżę na pozycje wroga wygrana jest najczęściej możliwa gdy oponent zrobi podobnie.

Ważne by maksymalnie wykorzystać możliwości swojego czołgu.

Czołgi lekkie lub średnie niższych poziomów (jeśli lekkich brak)
Słowo klucz – zwiad!
Czy można bez niego wygrać? Można, ale tak jak w przypadku starcia 1 vs 1 VK 30.01 (H) z Tygrysem szansę są małe.
Twoi mniej zwinni towarzysze muszą wiedzieć gdzie jest wróg, bo nic tak nie boli jak salwa w tył czołgu.

W przypadku dążenia drużyn do bezpośredniej konfrontacji warto sprawdzić zaznaczony poniżej zielony i/lub czerwony okrąg. Możliwe, że kryje się tam jakiś czołg czekający aż ktoś z twoich kompanów wjedzie na most.

Nadrzecze_zwiad.jpg

Gdy zdobywacie z plutonem bazę warto zwrócić uwagę na kanion za nią (niebieski okrąg), może kryć się tam czołgi czekające tylko by zaatakować was od tyłu!

Nadrzecze_oskrzydlenie.jpg

Z drugiej strony czasami dobrym pomysłem jest skorzystanie z zaznaczonego na powyższej mapie przejazdu by właśnie w ten mało honorowy sposób zaatakować. Działa to zarówno w wypadku gdy drużyna północna jedzie na bazę (wielokrotnie ustrzeliłem parę mniej zwinnych czołgów) jak i walki o most na wschodzie, bo często odkrywa pozycje szkodzących plutonowi niszczycieli czołgów.

Niszczyciele czołgów

No właśnie, teraz przejdźmy do niszczycieli. Ci znajdą tu sporo miejsc do ukrycia i ostrzelania przeciwników. Także z bazy, o ile macie wsparcie, da się przyzwoicie „poczęstować ogniem” nadciągającego wroga.

Miejsca które zaznaczyłem dla czołgów lekkich także się sprawdzają. Kilka razy mój StuG III z tej pozycji przetrzebił pół plutonu zanim ten spostrzegł się co się dzieje (tak, nie mieli zwiadu).

Czołgi ciężkie

To, jak mówiłem, moje ulubione. Szczególnie dobrze sprawdzają się w walce o bazę jeśli ukryjemy się za budynkiem kryjącym flagę od wschodu. Wtedy ciężko dostać nas z odległości (uwaga na kanion o którym mówiłem wcześniej!) i ktoś musi pofatygować się aż pod nasze działa. Zaznaczam to na mapie.

Nadrzecze_ściana.jpg
Jeśli do tego mamy kogoś kto kryje nasze tyły to jesteśmy naprawdę trudni do ruszenia. Przekonałem się o tym dziesiątki razy. Także jako próbujący odbić bazę.

Nie polecam tego manewru gdy jesteśmy o dwa poziomy niżej niż najsilniejsze czołgi plutonu, wtedy pozostaje nam wspieranie większych kolegów.

Jeśli walczymy gdzieś indziej, standardowo – dobrze unikać odkrytych przestrzeni. Tu naprawdę jest wiele miejsc gdzie może ukrywać się wróg który tylko czeka by uderzyć w nasze luki w pancerzu.

Dobra to tyle.

Pomyślnych łowów i celnych strzałów!

P.S. Wierzę, że Gmoch byłby dumny z mojego postępku :D

kuba11160 #8 Posted 04 November 2014 - 04:48 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]

Martwy Tor

Witam wszystkich bardzo serdecznie z tej strony kuba11160. Dzisiaj opiszę dla was jedną z lepszych map w Wot Blitz jaką jest Martwy Tor.

Cechy charakterystyczne:

Jest to mapa o charakterze zimowym, jest złożona z trzech stref. W środku między torami kolejowymi znajduje się baza, która jest otoczona przez różne budynki (miasto). Po lewej stronie wznosi się wysoka górka na której czołgi średnie pokazują na co je stać. Po prawej stronie jest swego rodzaju wąwóz (mordownia) w którym czołgi ciężkie walczą o dominację na mapie. Nie można również zapomnieć o miejscach dla TD czyli o północnej-południowej strefie mapy (w okolicach bazy).

Taktyka:

Przechodzimy do tego co czołgiści lubią najbardziej czyli do sposobu rozegrania tej mapy.:)

Czołgi średnie:

Głównym zadaniem tego rodzaju pojazdów będzie zdobycie wzniesienia po lewej stronie i oflankowanie przeciwników walczących w mieście lub wąwozie.

Równie dobrym pomysłem jest krążenie w rejonie środka mapy i ostrzeliwanie wrogów walczących w wąwozie (tylko trzeba liczyć się z tym, że TD mogą mieć na was bicie).

Czołgi ciężkie:

Tutaj jest kilka możliwości wyboru.

a) jeżeli prowadzicie czołg wieżowy (z mocnym pancerzem na wieży) jedziecie na jedną z półek u wjazdu do wąwozu (z tego miejsca możecie pokazywać tylko wieżę) i bezkarnie ostrzeliwać wjeżdżających.

b) czołg szturmowy (np. is3) jedziecie do miasta lub do wąwozu gdzie możecie pokazać pazur.

Niszczyciele czołgów:

Są dwa miejsca. Możecie pojechać w okolice półek skalnych lub przyczaić się w pobliżu bazy.

JAK GRAĆ ŻEBY WYGRAĆ?

Otóż wystarczy stosować się do powyższych wskazówek, tylko nie można zapomnieć o zastawieniu kilku czołgów w okolicach bazy. Czemu? Dlatego że gdy przeciwnik zacznie zajmować bazę wy najprawdopodobniej nie zdążycie. Czołgi wroga przetrzymają was w wąwozie i nie zdążycie zdecapować.

Podsumowanie:

Martwy Tor to mapa którą można rozegrać na kilka sposobów. Ja opisałem ten najbardziej skuteczny. Mam nadzieję, że pomogłem wam w udoskonaleniu rozgrywki na tej mapie. Co nie oznacza że musicie kurczowo trzymać się tych zasad. :)

robsto100 #9 Posted 04 November 2014 - 10:22 PM

Private

• Player
  • 40370 battles
  • 5
  • [_DR_]

Cześć,

jestem Robert - Robsto100,

przedstawiam:

Fort Rozpacz

FORT ROZPACZ.jpg

Starałem się tak przedstawić mapę,

aby opis był już jak najmniej potrzebny.

Fort rozpacz jest mapą o tyle charakterystyczną, że praktycznie nie da się tu nie doprowadzić do starć bezpośrednich.

Dzięki licznym przeszkodom, łatwo prowadzić ostrzał cofając się za przeszkodę. Centrum mapy pomiędzy zabudowaniami jest miejscem chyba najczęściej obfitującym w starcia przy których sprawdzane są liczne taktyczne posunięcia. (Każdy ma swoje patenty :)

W mapie przedstawiłem kierunki grupowych ataków oznaczając je wedle kolejności najczęściej spotykanych w rozgrywkach.

Punkty ataku z ukrycia różnią się od punktów ataku za przeszkodami tym, że te pierwsze dzięki dalszym odległościom i wykorzystaniu maskowania pozwolą przynajmniej przez jakiś czas na atak bez wykrycia naszej pozycji.

Osobiście często podążam szlakiem oznaczonym nr 1 - dolny prawy róg mapy - gdzie żartów nie ma - wygrywa silniejszy lub ta drużyna która wspomaga się atakiem z drugiej flanki.

Mapa jest szybka, nie pozwalająca na chwilę nudy czy zadumy dla wszystkich rodzajów czołgów na wszystkich poziomach. Jedna z moich ulubionych - polecam !!!

Edited by robsto100, 05 November 2014 - 12:30 PM.

robsto100 #10 Posted 04 November 2014 - 10:45 PM

Private

• Player
  • 40370 battles
  • 5
  • [_DR_]

Witam ponownie,

druga z moich ulubionych map:

Martwy Tor

Martwy Tor.jpg

Mapa charakteryzuje się zdecydowanie większymi możliwościami dla osób które lubią atak z ukrycia.

Nierówności terenu i duże rozciągnięcie terenu bardzo temu sprzyja.

Główne ataki przeprowadzane są najczęściej flankami - lewą lub prawą,

co nie oznacza częstych walk w okolicach bazy, między wagonami czy w pobliskich zabudowaniach.

Osobiście jestem zwolennikiem prawej flanki, która umożliwia ostrzał z góry i możliwość szybkiej ewakuacji między pagórkami w sytuacjach podbramkowych.

Mapa specyficzna, przy której prowadzone są już dłuższe rozgrywki z bardzo dużymi możliwościami testowania wielu taktycznych rozwiązań. Również polecam !!!

Edited by robsto100, 04 November 2014 - 10:47 PM.

kuba11160 #11 Posted 05 November 2014 - 05:02 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]

Pustynne Piaski

Witam wszystkich bardzo serdecznie z tej strony kuba11160. Ponieważ wcześniej opisywałem mapę zimową teraz nadeszła pora na cieplejsze klimaty :).

Cechy charakterystyczne:

Jest to mapa o ukształtowaniu lekko pagórkowatym na której czołgi z dobrym opuszczaniem działa mogą bardzo wiele zdziałać. Dzieli się na dwie strefy: miasto i pustynię. W mieście dochodzi do największych starć tytanów czyli do walki o capa. Pustynia to miejsce starć czołgów średnich i opanowanie jej ma duży wpływ na przebieg rozgrywki.

Taktyka:

Cechy omówione więc teraz czas na taktykę:).

Czołgi średnie:

Taktyka jest identyczna dla wszystkich nacji. Waszym podstawowym celem jest zdobycie pustyni i tym samym oflankowanie wroga. Jeżeli jednak nieprzyjaciel ma więcej medów od was możecie spróbować swoich sił w mieście (wściekle kąsając wroga walczącego z waszymi HT.

Czołgi ciężkie:

Waszym najważniejszym zadaniem jest wygranie starcia w mieście. Jest tam dużo miejsc gdzie możecie wykorzystać swoje atuty (uliczki, zaułki, łagodne pagórki itp.). Najważniejsze: Nie możecie pozwolić, żeby przeciwnik znalazł wyrwę w waszej obronie. Wtedy zostajecie okrążeni nie wiadomo skąd i wybici.

Niszczyciele czołgów:

Jest bardzo mało miejsc skąd możecie prowadzić skuteczny ostrzał. Jeżeli startujecie z południa możecie wykorzystać półkę skalną. A jeżeli z północy to jedynie jechać do miasta lub na pustynię (tam jest taki punkt otoczony krzaczkami).

Podsumowanie:

Pustynne piaski to mapa na której górują czołgi ciężkie. Od nich najwięcej zależy na tej mapie.

SergentRage95 #12 Posted 06 November 2014 - 12:05 PM

Private

• Player
  • 1622 battles
  • 5

Witajcie ponownie, dzisiaj omówię najsłynniejszą mapkę w grze - Kopalnie.

Mapa jest znana oczywiście z górki na jej środku, skąd większość czołgów ma ostrzał na wrogie pojazdy. Jednak wtedy gracze ryzykują zginięciem. Dobrą taktyką jest objechanie górki z jednej ze stron, zazwyczaj tam czai się reszta drużyny rywali.

Środkiem mogą jechać zazwyczaj czołgi lekkie i średnie, dla twardych i niszczycieli najlepiej wpasuje się miasto lub jezioro. Jednak kiedy zabraknie sił na bazie, wtedy można się wrócić.

Nowi gracze szybko zauważą, jak się tam gra, doświadczeni gracze natomiast będą mogli w pełni wykorzystać atuty swoich maszyn.

Mam nadzieję, że moje porady wam pomogą tymczasem ja wracam do gry, do zobaczenia na polu bitwy,

Sierżant (Patryk).

1kronos1 #13 Posted 15 November 2014 - 07:39 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 21112 battles
  • 198
  • [DIAB2]

Witam

Słów kilka o nieomawianej dotychczas mapie - OAZA (po updacie 1.4). Jak wiadomo, zmieniono położenie CAPa oraz nieznacznie zmodyfikowano ukształtowanie terenu. 

Mapa ta chyba stanowi kwintesencję chaosu bitewnego, każdy jedzie gdzie popadnie i często kończy się to tragicznie i szybko. Moim zdaniem najlepszym wyjściem, by coś na tej mapie nastrzelać, jest jazda po obrzeżach pola bitwy. Teren jest tam lekko uniesiony względem środka mapy i pozwoli nam na eliminowanie wrogich sił, które zostaną wyspotowane w centrum mapy lub nawet na jej drugim końcu . Dodatkowo warto kiedyś zwrócić uwagę jak daleki mamy zasięg rysowania pojazdów w grze - często zajdzie konieczność prowadzenia ostrzału przez praktycznie całą szerokość mapy (gdy "nasi" wyspotują jakiś cel na przewinej krawędzii trzeba go nakarmić ołowiem). W ostrzale na długim dystansie królują niemieckie czołgi (wysoka celność), fatalnie spisują się czołgi z wszelkiego rodzaju "trollami" (bardzo długi czas lotu pocisku, celność - nawet nie będę sie rozpisywał).

Jestem Tedekiem... jeśli już jesteś niszczycielem czołgów na tej mapie to zaraz na początku bitwy zajmij miejsca przy swoich bazach startowych w krzakach (fioletowe kółka na mapie). Miejsca te pozwolą Ci na dobry ostrzał znacznych połaci mapy. Jednak pamiętaj, że jeśli zostaniesz wyspotowany i się nie wycofasz to szybko zamienisz się w dymiący wrak. Patrz na minimapę i decyduj czy już czas zmieniać pozycję czy nie (ilu wrogów zostało i gdzie jest ich najwięcej).

Czołgi ciężkie i średnie... Najczęstsze drogi natarcia zaznaczone na mapie właściwymi dla drużyn kolorami. Moim zdaniem jazda środkiem to błąd - zawsze ktoś Cie wypatrzy z wyższej niż Twoja pozycja a wtedy zapewne oberwiesz. Najczęstsze miejsce do spotkania wroga to obszary E6, F6 na południowej stronie mapy. Jeśli tam jesteś i nie masz przewagi  - wycofaj się nieco i licz na pomoc TDków schowanych po krzakach. Jeśli już pokonasz oponenta i chcesz jechać dalej zastosuj WAŻNĄ zasadę - odczekaj kilka sekund aż Twoj "wyświecony" czołg zniknie z pola widzenia. Wtedy jedź i staraj się trzymać miedzy wydmami.

Drugi obszar walk, na północy mapy, to A1 oraz A2. Ważna jest by dotrzeć tam szybciej niż przeciwnik (Więc jeśli kulasz się tam Mausem... odpuść sobie). Kto już tam jest może łatwo detrakować przeciwnika, który dopiero się tam skrobie (podjeżdzając tam zawsze pokaże miękkie podbrzusze. Jeśli chcemy go zatrzymać - kula w gąsienice i zawodnik stoi na szczycie wydmy, nie może do nikogo strzelać a jego boczek może faszerować Twoja drużyna). Często jest też tak, że możemy zablokować jego wjazd własnym czołgiem i przytrzymać go na krawędzi diuny, z działem zadartym wysoko i niemogącym strzelać (czasami warto spróbować to zrobić)

Reasumując:

• TD - stoisz w krzakach, stroisz się w liście i wspierasz drużynę ogniem z dystansu. Pamiętaj, że stanie tam przez całą bitwę chwały ani zdobyczy punktowych Ci nie przyniesie.

Pozwolę sobie zacytować Erwina Rommla "Żaden admirał jeszcze nie zwyciężył bitwy stojąc z boku" Mapa jest pustynna - Lis Pustyni wie co mówi :)

• Czołgi jadą do dokoła mapy, jeśli nie mają celów przed sobą odwracają wieże i strzelają "na drugą stronę mapy".
  • Jazda na CAPa na tej mapie nie ma raczej sensu - umiejscowiony jest on na środku mapy i bardzo łatwo jest go zbić.
  • Zabudowania nie dają przesadnej ochrony przed ogniem wroga - rzadko rozstawione i niewielkie budynki zmuszą Cię do wystawienia swojego tyłu lub boku na wrogi ostrzał.

Powodzenia i setek rykosztów (od Waszego pancerza, naturalnie)

Attached Files

• Attached File   image1(1).jpg   41.28K

1kronos1 #14 Posted 16 November 2014 - 05:26 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 21112 battles
  • 198
  • [DIAB2]

Konkurs ma się ku końcowi i jakoś nikt jeszcze nie napisał o mapie Rockfield.

To chyba jedna z najmniejszych map pod względem dostępności dla pojazdów. Cała północno wschodnia część jest nieużytkowa dla graczy. Praktycznie cała walka rozgrywa się w okolicy 3 bunkrów i komu uda się przepchnąć front w tym rejonie ten wygrywa potyczkę.

Od początku gracze zieloni dojeżdżają do bunkra (na mapie Z), który znajduje się najbliżej ich startu i zajmują pozycję w krzakach przy bunkrze oraz za wzniesieniem terenu oznaczonym na mapie białą linią. Gracze czerwoni zmierzają do bunkra X i zajmują tam pozycje za swoim wzniesieniem terenu (druga biała linia). Moim zdaniem nie ma sensu dojeżdżać do bunkra Y, choć może wydawać się to kuszące - to pułapka. Pojazdy, które tam są zawsze zostają zniszczone i ich wkład w zwycięstwo jest niewielki. Teoretycznie wyspotują one pojazdy wroga jednak walka odbywa się tutaj na bliskim dystansie więc i tak widzimy wszystkich. Gracze stojący przy bunkrze Y zawsze zostaną szybko odstrzelone ( i zwykle mają pretensje do reszty drużyny, że nikt im nie pomógł).

Walka na tej mapie polega na strzelaniu we włazy czołgów przeciwnika, które muszą wystawić łeb by wpakować nam kulę. Bardzo ważna rzecz - pamiętaj, że po strzale naprawdę warto nieco potańczyć a nie stać i czekać na przeładowanie kolejnego pocisku - jeśli się ruszamy to cholernie trudno trafić w nasz właz i wieżę.

Każdy samotny czołg, który przekroczy linie obrony (białe na mapie) ginie szybko i bardzo boleśnie - by wjechać na stronę przeciwnika musi dwa razy pokazać swoje miękkie podbrzusze (wjeżdzając na wzniesienia terenu) i zwykle wtedy jest karany za bezmyślność. Jeśli już czas na szturm miej pewność, że Twoi koledzy z drużyny pojadą z Tobą. Sam nie wskórasz nic - w grupie siła.

Cap na tej mapie, cały dojazd doń jest doskonale widoczny z punktów oznaczonych na mapie fioletowymi kółkami. Jeśli stoimy w krzakach to zawsze pierwsi dostrzeżemy jadące tam pojazdy i możemy zareagować w sposób adekwatny. Pamiętaj jednak, że po strzale ZAWSZE zostaniesz wyspotowany. Więc strzel i się cofnij. Jeśli uważasz, że od początku warto pojechać na Capa - pamiętaj, że dojechanie tam z każdego miejsca na mapie to kilka sekund - zawsze ktoś inny tam dojedzie i zdecapuje.

Reasumując:

• Mapa daje przewagę czołgom o twardych wieżach i dobrym opuszczaniu działa - Super czołgiem tu będzie T29, T34(US), niezły jest też IS3 ale on słabo opuszcza dział
  • Nie jedź na CAPa od początku bitwy bo nie utrzymasz tej pozycji.
  • Jeśli nikt nie zajął miejsc oznaczonych na mapie fioletowym kółkiem - stań tam szybko i miej oko na flagę. Zablokujesz dojazd innym do capa, sporo wyspotujesz. PAMIETAJ - po strzale wycofaj się, odczekaj aż znikniesz i możesz procedurę powtórzyć
  • Warto poczekać na "samobójców" - zawsze jakiś gracz z fantazją ułańską wyrwie się do szarży i dostanie "bęckę".

Na drugim zdjęciu wrzucam widoczek z jednego z miejsc do campienia na mapie. Widać wszystko jak na dłoni - póki nie wystrzelę nikt nas nie zobaczy. Prawo "pierwszego strzału" należy do nas.

Vae victis... i powodzenia!

Attached Files

• Attached File   image1(1).jpg   38.54K
  • Attached File   camping pos.jpg   335.73K

kuba11160 #15 Posted 18 November 2014 - 02:22 PM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]
Kiedy wyniki?????

Falathi #16 Posted 19 November 2014 - 02:05 PM

Sergeant

• EU Community
  • 321 battles
  • 296
Postaramy się, aby pojawiły się do końca tygodnia. 

kuba11160 #17 Posted 25 November 2014 - 08:55 AM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]
Wyniki miały być w tamtym tygodniu.:angry:

Ojsze #18 Posted 25 November 2014 - 09:00 AM

Junior Sergeant

• Player
  • 23620 battles
  • 177
  • [WD40]

Nie bedzie wynikow, tak samo jak w poprzednim konkursie

kuba11160 #19 Posted 25 November 2014 - 09:17 AM

Junior Sergeant

• Player
  • 14520 battles
  • 207
  • [SAFE]
:arta:

Falathi #20 Posted 25 November 2014 - 11:08 AM

Sergeant

• EU Community
  • 321 battles
  • 296

Wyniki będą jak najbardziej, przy odrobinie szczęścia jeszcze dziś. 

Oto i wyniki: 

Pierwsze miejsce zdecydowanie zdobywa 1kronos1, zgarniając 2250 złota. 

Drugie miejsce zdobywa kuba11160 i otrzymuje 1500 złota. 

Oprócz tego na podium stają: 
Adoriany_Reizei
AXEN11
robsto100
Każdy z nich dostaje 750 złota. 

gratulacje!
Złoto zostanie automatycznie dodane do Waszych kont w ciągu kilku dni. 

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję wygranej !

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users