Jump to content


Blitz Daha Mantıklı Geldi


 • Please log in to reply
3 replies to this topic

DarksidersTR #1 Posted 29 September 2018 - 07:59 PM

  Private

 • Player
 • 1322 battles
 • 4
 • Member since:
  09-19-2018

      Öncelikle herkese selamlar. Wota 2013 yılı başlarında başlamış, 2015 sonları bırakmıştım.(2016 başlarında da olabilir tam emin değilim) Okulumu yarım dönem uzatmama sebep olan bu oyuna tekrar başlamak istedim ama oyun çorbaya dönmüş ve sistemim çok sağlam değildi. Blitz in PC den oynanabildiğini gördüm ve steam üzerinden indirip başladım. Aradaki temel farklılıklar ( oyunların 7 vs 7 olması, tankların zırh, top vs. farklı oluşu) dikkatimi çekti ve hem oyun içinden tecrübe ederek, hem de forum ve youtube üzerinden araştırma yapmaya başladım. Wot PC forumu kadar aktif değil sanırım burası. Neyse gelelim asıl meseleye;

      Wot PC ilk başlarda herkes gibi noob olarak başladım. 5k savaş sonunda istatistiklerin olduğunu anladım ve yerli yabancı yayınları, youtube videolarını takip ederek dikkat etmeye, kendi kendimi geliştirmeye çalıştım. Zamanla netice aldım ve kademeli olarak ilerleyerek, yerli yabancı üst düzey klanlarda oynadım, yöneticilik yaptım.(mesela BABA klanı) Shaddel nicki ile oynadım. Hayat hikayesini bir kenara bırakırsak :D oyunda düzenli olarak gelişmek için ufak detaylara dikkat etmek gerekiyor. Haritaları hem oynayarak, hem video izleyerek öğreniyorum. Savaş sayım henüz çok az ama işi baştan sağlam tutmak istiyorum. Oyunu uzun süre hiç oynamadım fakat belli bir süre sonra yüksek seviyeleri de açtığım zaman oturmaya başlayacağına inanıyorum. Sorum ise oyundaki küçük detaylar. Modül olarak 3 tane klasik düzen sanırım burada yok, kamuflaj sistemi kalıcı olarak alınıyor mu yoksa maçlık kira gibi mi? PC ile android oyuncuları arasında farklılık nedir? Turnuva vs. katılım için PC den oynamak engel mi? Aynı şekilde klanlar için de. Sorular uzar da gider, kısacası kendimi anlattım sanırım. Oyun hakkındaki detaylar konusunda yardıma ihtiyacım var :) herkese iyi oyunlar, bir noob daha geldi aranıza.

 

 PinkyPunky_Unicum #2 Posted 01 October 2018 - 04:20 AM

  Sergeant

 • Player
 • 7618 battles
 • 474
 • [R3B3L]
 • Member since:
  06-28-2016

Öncelikle hoşgeldin. Evet dediğin doğru PC forumuna göre burası inanılmaz ıssız. Sebebi ise Wargaming'in uzun zaman önce blitz den türkçe dil desteğini kaldırmış olması. Dikkat ettiysen zaten haberler ingilizce. Bu sebepten dolayı insanlar burayı kullanmıyor artık. Kısaca bu forum uzun zaman önce öldü. Neyse, senin sorularına gelecek olursak:

1)Kamuflaj kiraliyorsun. Her maç belli bir miktarda kredi kesiyor bunun için senden. Ha altınla alınan kamuflajlar için boyle bir durum yok. Bir kez altınla aldıktan sonra bedavaya kullanıyorsun.

2) PC ve mobile oyuncular arasında neredeyse hiç bir fark yok. Yalnızca PC ile oynarsan sağ click ile otomatik adamın üstüne kitleniyor ve o şekilde vurabiliyorsun. PC nin tek avantajı bu. Ayarlarda " aynı cihaz kullananlarla oyna" diye bi seçenek var. Istersen bunu aktif hale getirip yalnızca PC üzerinden oynayan kişilerle maç yapabilirsin.

3) Turnuvalarda oynadığın cihazın önemi yoktur. Istediğin gibi katılabilirsin. Aynı durum klanlar içinde geçerli.

Şahsi fikrimi belirtecek olursam, bu oyuna hiç başlama. Pişman olursun. Zaten iyi oyuncuların hepsi teker teker oyunu bırakıyor. Şahsen bende bıraktım gibi. Çok çok az oynuyorum artık. 68 WR vardı. Yığınla premium tank vs. Ne oldu peki? Boş...

Söyleyeceklerim bu kadar. Dediğim gibi, baslamani hiç tavsiye etmedigim bir oyun. Diğerleri de bana hak verecektir emin ol.

 


 

Unicum olmak demek, istatistik demek degildir. Unicum olmak demek, yerinde durmayı, fark yaratmayı ve hedeften gözünü ayırmamayı bilmektir.


qurrel99 #3 Posted 02 October 2018 - 05:50 PM

  Senior Sergeant

 • Player
 • 30828 battles
 • 656
 • [DSK1L]
 • Member since:
  08-27-2013

öncelikle hoşgeldin, Pinky sorularını güzelce cevaplamış ve oyun hakkındaki olumsuzluklardan bahsetmiş doğrudur oyunda olumsuz durumlar var ancak benim için oyun ilk yayınlandığından bu yana arada dalgalanmalar da olmasına rağmen genel olarak daha iyiye gitmiştir. eski bir PC oyuncusu olduğun için Blitz i de PC den oynamanı öneririm ben de PC den oynuyorum. PC ile Blitzi karşılaştırmak gerekirse:

 

- PC de +2/-2, blitzde -1/+1 matchmaking var, +1/-1 olayı sonradan eklendi bazı oyuncular bu durumdan memnuniyetsiz oldu ancak ben bu değişikliği çok olumlu buldum ve bence bu değişiklik wot PC ye de uygulanabilir.

 

- Blitzde mermi tipi değiştiriken yeniden yüklemeye gerek yoktur mesela silahın yüklü ise AP den HE ye geçtiğinden geri yüklemez direk HE ye geçer, aynı şey şarjörlü tanklarda da geçerlidir hatta şarjörün içinde bir AP bir HE bile atabilrsin tekrak yüklemeden

 

- Blitzde deliş RNG si 15% bu değer ise PC de 25% ki bence bu da wargaming in yaptığı güzel değişikliklerden birisi bence ortalama 240 delen bir tankın deliş gücünün 180-300 arasında değişmesi çok saçma bir durumdu artık eskisi kadar saçma sapan atışlar sekmiyor

 

- Blitzde premium mermiler 15% daha az hasar verir. Bu yenilik de pek çok tartışmaya sebep oldu, benim fikrimce yine bu da güzel bir değişiklikti çünkü fikrimce bu nerften önce premium mermiler adil değildi, premium hesabı tankı vb olmayanlar için premium merminin ulaşılabilirliği azdı ama nerften sonra en azından standart mermiye kıyasla biraz daha dengeli oldu ki bence hala delinmemesi gereken yerleri daha pahalı bir mermi yardımı ile delinmesi biraz saçma. Kısacası zaten kendinisi zorlama amacıyla her tankına 0 premium mermi yükleyen biri olarak sadece olumlu bulduğum bir değişiklik.

 

- PC de grafikler doğal olarak daha iyidir ancak denge vb faktörlerle blitz, oynayış olarak PC den daha güzel bir tecrübe veriyor ve daha kötü grafiklerine değer.

 

- Blitzde haritalar daha küçük, görüş menzilleri de ona göre ayarlı mesela PC de m48 patton un 420m görüş menzili Blitzde 270 metredir. Blitzde sinyal menzili diye bir olay yoktur bir düşman spotlandığı an spottan çıkana kadar herkese görünür olur.

 

- Blitzde 9 tane donanım yuvası vardır her yuva için 2 seçenek bulunur, donanımlar kredi ile alınır

 

- blitzde her gün 3 tane küçük, her 3 günde bir orta, her hafta da bir adet büyük bonus sandık bedava olarak gelir, bu sandıkların boyuna göre genelde kredi, booster ve çok nadir de olsa premium tank çıkarabilirsin, ben bu bonus kutular ilk geldiğinden beri açıyorum şu ana kadar 2 tane seviye 6 bir tane de seviye 4 premium tank çıkardım, seviye 8 çıkarma ihtimali de çok düşük olsa da var

 

bunların dışında oyunun geri kalanı PC versiyonuna çok benzer, PC'de de BABA klanında bulunduğuna göre zaten oyunu çözmen pek zaman alman. yazı çok uzun oldu biliyorum ama foruma genelde pek kimse uğramaz uğradığı zaman da işte böyle heyecan yapıyoruz :) son olarak birkaç tane youtube kanalı önereyim:

 

Üst düzey bir oyuncu olan ve yayınlarını Türkçe yapan Nikolaus' un kanalı

http://www.youtube.com/channel/UCVa2dh_E8TtR_eO-MCHVFCQ

 

 

ingilizce güzel incelemeler ve rehberler hazırlayan yine iyi bir oyuncu olan sk8xtrm kanalı

https://www.youtube.com/channel/UC9pxmwHX5LPRmjVrXBruljg/featured

 

ara sıra upload hızı el verdikçe as madalyası aldığım maçları attığım güsel ama ingiliççe youtube kanalım (reklam yapmadan olmaz)

https://www.youtube.com/channel/UCvRvX4MLTSpg1G9u7aveVOg

 

ve son olarak arada benim replaylerimin de yayınlandığ, premium mermi kullanmadan nasıl güzel maçların çıkabildiğini gösteren klanımızın youtube kanalı

https://www.youtube.com/channel/UCmI7xApNmwo_dDEDbL6-Cfg/featured

 

eğer soruların olursa forumdan mesaj yolu ile oyundaki chat yolu ile bana ulaşabilirsin ben de 30k maçıyla ve 62% winrate i ile yardımcı olabilecek kadar tecrübeli ve yetkin olduğumu hissediyorum.

 

 

 


Edited by qurrel99, 02 October 2018 - 05:58 PM.


DarksidersTR #4 Posted 03 October 2018 - 12:26 PM

  Private

 • Player
 • 1322 battles
 • 4
 • Member since:
  09-19-2018
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Güneş in sayfasını Alp den duymuştum bir ara ve takibe almıştım son zamanlarda baya bir hatim ettim diyebilirim. Başlama cevabı için ise ben de o hale geldim bir ara :D zaten o yüzden PC versiyonunu bırakmıştım ama şu ara elim boş ve uzun ara verdim. PC deki kadar kendimi kasmadan oynama amacındayım. Asıl o yıpratıyordu zaten, belli hedefi olan klanlarda maç yönetmek, milletin sorunları ile uğraşmak + oyun stresi ağır geldi. Diğer youtube kanallarını da inceleyeceğim. 
1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users