Jump to content

Pohled na hru očima nováčka

Postřeh

• Please log in to reply
13 replies to this topic

V_o86 #1 Posted 21 April 2019 - 07:17 AM

Private

• Player
  • 789 battles
  • 2

Ahoj komunito, už nepatřím mezi mladé kluky, ale stále si snažím namlouvat, že mladý jsem. Věk se bohužel zastavit nedá a když se v domácnosti člověk nudí, tak má touhu najít si něco, vyjma koníčků jako sport, jiného. Třeba hru. Dnes má člověk mnoho možností jak trávit svůj volný čas. Pro mne osobně vždy byla na prvním místě rodina, práce a až poté hry. Nikdy jsem hru nehrál, proto abych v ní něčeho dosáhl, protože člověk co má bohatý osobní život, nemá potřebu si něco dokazovat ve hře. Hraji ji pro zábavu.

Pročítal jsem zde několik náhodně vybraných vláken a celkem se mi nelíbí jak jsou zde nováčci škatulkováni, pomlouváni ze strany některých zkušených hráčů. Ne vždy totiž nováček může za chyby a už vůbec nejsou všichni stejní. Problém začíná už v počátku, kdy se kluk nebo dívka přihlásí do hry. Ne každý ví, že existuje něco jako forum a ne každý, ikdyž tuší, že existuje na něj přijde. Což není ostatně jeho chybou. Většina her pro získání nových hráčů, udělá cokoli na úkor kvality. Protože pokud má nováček dostatek peněz a není mu jich líto cpát do hry, udělá to co mu přijde nejjednoduší. Tanky si koupí aniž by věděl jak hrát. A tímhle vzniká první problém, který následně vyvozuje  problém druhý. 

Který jsem nazval ponižování, urážení při bitvě na úkor pomoci. Zde se nejedná o mě, ale jen vypisuji své postřehy ze hry. Pohledem nezaujatého nováčka. :) Velikost hráče neurčuje jeho neslušné chování během bitvy, počet odehráných bitev, nebo dmg, ale jsou i důležitější věci, které některým zkušeným hráčům chybí. Těm říkám: tolerance, pochopení, ochota pomoci a poradit.

Jen opravdu velký hráč se dokáže oprostit od nadávek a urážek a pro mnohé je to nemožný a velmi těžký úkol.

Dalším problémem s kterým se nováček setká jsou nesmyslná pravidla klanů pro přijetí nových hráčů. Většině klanů jde totiž o kvalitu hráče, ale už nehledí na osobnost a charakter a na fakt, že i z průměrného nebo podprůměrného se dá udělat skvělý hráč. Chce to jen více času. Je to jako v životě. Když majitel firmy přijímá nové zaměstnance. Někomu stačí pul hodiny, někomu tři hodiny a někomu třeba den. Podstatný je ovšem fakt, že výsledek je u všech stejný. Zvládají svoji práci.

Pokud se člověk dostane do nějakého klanu, který je alespoň z poloviny aktivní, pak má vyhráno. Protože dobrá polovina klanů ve wot bliz jsou aktivní minimálně a nováček se u nich nic nenaučí. A když má štěstí a dostane se do aktivního klanu, pak naráží na diktátorský režim a dostává se do situace kdy nesmí svobodně myslet, uvažovat a racionálně, věčně a stručně komunikovat s vedením. Nikdy jsem se v žádné hře nesetkal s tím, aby bylo popíráno svobodné myšlení jedince a fakt, že na názor má právo každý. A každý jej může slušnou formou vyslovit. Ovšem zde opět narážíme - jelikož zde o tom co je slušné a není rozhoduje vedení klanu. Zažil jsem mnoho nepochopitelných situací, ale tahle je teda opravdu jedinečná. Ale nerad bych, aby to vyznělo taak, že všechny aktivní klany jsou postaveny na diktatuře. Jistě se najdou i vyjímky.

Ve výsledku tohle všechno odrazuje mnohé nováčky být lepší, protože jako jedinec je každý jiný a svou povahou originální a každý se v danné situaci zachová jinak.  A abych svůj postřeh který jistě získá hodně kritiků ukončil kulantně. Volteir kdysi řekl: Nesouhlasím s tím co říkáte, ale do konce života budu hájit vaše právo to říkat. Řidte se tímhle prosím než budete neuváženě kritizovat můj článek.

Děkuji a přeji krásnou hru a pěkný den :)

esprit_cz #2 Posted 21 April 2019 - 10:34 AM

First Sergeant

• Player
  • 39945 battles
  • 5,028
  • [SCRY]

Řeknu ti k tomu asi tohle. Každá hra má nějaký postup, asi jako ve škole. Začneš první třídou, lehkou hrou, někde končíš. U téhle hry je problém v tom, že někomu chybí soudnost, chce být rychle na špici. Už si však nikdo neuvědomí, co se nenaučíš na začátku, na konci tuplem. Od toho začíná ta nevole mezi hráči. Když jdeš hrát 8, 9 nebo 10 tier, předpokládáš, že už hráč trochu něco umí, ví jaká je role jeho tanku na bitevním poli. Bohužel, realita ukazuje pravý opak. Pak to vypadá tak, že na 10 tieru, 2 hráči zakempený koukají, jak jejich tým umírá. Cílem hry pro každého je vyhrávat. Ono, když prohraješ vyrovnané souboje s nějakým napětím, tak tě to neštve. Ale, když prohraješ 10 her za sebou, protože máš neschopný tým, přestane tě to bavit, stoupá krevní tlak, až bouchneš.
Nejsou klany, jen o dobrých hracích. Takových je málo. Klany jako StopCry, Černý baroni..., to jsou starý fotrové od rodin, kteří mezi sebe berou lidi převážně nad 18 let. Ale taky žádné matláky nebo se jim snaží pomoci. Ale většina klanů není, aby si hráči pomáhali, zlepšovali se, ale tlačí to na kvantitu, třeba kvůli zásobování. Proto čteš v podmínkách, že musíš hrát denně nebo odehrát X bitev týdně. Tohle si můžou dovolit děti, pracující člověk s rodinou od takového klanu dá ruce pryč. Jak se chceš naučit, zdokonalit ve hře, když je velitel klanu matlák, zástupci lopaty? Většinou mají v podmínkách komunikaci na Discortu, Skype..., o čem se baví? O taktice? Dávají si rady? Asi moc ne. Vidím to, hrr na ně

Pokud narážíš na nějaký výsměch, urážení zde, tak když čteš "b", přečti si i "a"! Většina z nás poradí, když někdo chce, potřebuje. Pokud jsem někdo přijde, chová se jako mistr světa, ale jeho výkony mluví o opaku, pak se nediv..

Edited by esprit_cz, 21 April 2019 - 11:06 AM.

V_o86 #3 Posted 21 April 2019 - 03:22 PM

Private

• Player
  • 789 battles
  • 2

Postupu samotnému rozumím a celkem jej i chápu, ale neříkám že ty, ale vy tu nadáváte na nováčky, že neuváženě kupují vysoké tiery a ani s nimi v 99,9 procentech neumí hrát. Ale systém jim to povoluje. Tak kdo je na vině. Určitě ne jen ten nováček, co si koupí premiový tank. Chyba je na obou stranách. Se soudností souhlasím. Ta hodně lidem chybí. Tu nevoli zkušených hráčů chápu, ale i tak si myslím, že některá slova by si mohli odpustit. Příklady uvádět nebudu, ale za ten rok co tu jsem. Jsem v bitvách viděl dost.  :) Jde mi jen o to, abyste nás nováčky neházeli všechny do jednoho pytle. :)  No, víš jak jsem se učil a učím já když ti klan nepomáhá? Samostudiem na youtube. Člověk z těch videí některých hráčů, tuším i z tvého klanu hodně pochytí, ale potom to přenést do hry už je trošku složitější. :D Ale bojuju s tím. :D:D:D Taky si někdy říkám, o čem se na tom discordu baví. Co jsem měl možnost vidět, tak tam většinou moc ani nepíší a mají tam jen kupu videí a textů pro nováčky a pak nějaké další co ani nevím k čemu jsou. :)

ENDSP1EL #4 Posted 21 April 2019 - 06:05 PM

First Sergeant

• Player
  • 31928 battles
  • 1,128
  • [WGMEU]
Myslím, že chápanie toho, že asi niečo nie je v úplnom poriadku prichádza s vekom. A ten kto toho nie je schopný by sa mal stať ľahkou korisťou pre skúseného hráča.

Jenik263 #5 Posted 20 May 2019 - 10:32 AM

Lance-corporal

• Player
  • 6627 battles
  • 27
  • [CZ_88]

Já začínal nějak podobně.. HRRR na top tiery a jak rychle jsem se dostal k Tigerovi I (k tomu samozřejmě nakoupil i pár prémiáků, že), tak rychle i odinstaloval. Dostával jsem do těla, kolikrát ani jednou nevystřelil, no prostě naprostá demotivace s vědomím, že hru musím kazit i ostatním.

Není to dávno co jsem se po několika letech vrátil. Zkouknul pár videí na trubce, pročetl forum a furá na ně. Najednou to jde... WR stoupá, průměrný nástřel taky a já jsem tímto spokojenější. Pomalu se dostávám i do fáze, že chci občas poradit někomu u koho vidím, že je tam kde já před lety. No a čeho se dočkám? No já se dočkám načítání podpory a odesílání screenu z chatu, protože takový prasata nemají v týmové hře co dělat. Upozorňuji, že píši fakt slušně, přecijen mám už nějaký věk a opravdu nemám zapotřebí si hrát na siláka za klávesnicí. Občas se někdo chytne a s takovým jezdím i pravidelně čety kde je vidět, že se hráč snaží, ale většinou je to člověk podobný mě, tzn. otec od rodiny/žádný děcko. 

Děti bez soudnosti nechtějí poradit, pouze si bez zájmu hrají a využívají roušky anonymity, aby mohli psát ty "dospělý" slovíčka, za které by jim táta dal po čuni. 

K tomu všemu jsou prostě hry kdy to nejde, buďto nastřílím to co zbytek týmu dohromady, nebo taky končím s nulou, protože se chytnu na pohled zkušeného hráče, který urputně prosí o pomoc. Pak toho lituji, protože ty staty na tancích taky o něčem vypovídají, abych měl po sto bitvách na jedničkovém Leošovi průměr necelých 1800 je prostě ostuda, ale mám rychlý tank, tak asi každý očekává, že mu tam vlítnu pomoci a hrdině padnout za záchranu 40% paka co vjel ho hnízda nepřátelských E100 a Grillů. Už jsem dostal i nesportovní chování za to, že jsem jako jediné medko bez podpory nejel na dvě ruský medka... občas to tak prostě je no. 

Abych to uzavřel, nedivím se, že ostřílení hráči nadávají už od začátku hry. Něco jiného je když 40% hráč nadává fialkám, že ve vinicích nejedou do města omrknout fontánku.

Trylive #6 Posted 22 May 2019 - 06:19 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2336 battles
  • 20

Hraji pro zábavu

Když ve velkém WoT někdo použije frázi "Hraji pro zábavu", pak ho hráči hrající na staty považují za lháře, který PRÝ tím zakecává svoji neschopnost hrát dobře, měří se podle WR, WN, DMG, apod. Nedivil bych se, kdyby to bylo stejné zde. Mno, já věřím, že je spousta lidí, co to hraje pro zábavu, a i tak relativně dobře, stejně jako je spousta lidí hrající pro staty, a i tak relativně blbě - tak tuto větu snad radši ani neříkat.

Škatulkování a pomlouvání nováčků

Všiml jsem si tady, tam i jinde, že téměř vždy / nejčastěji dostává za uši ten, kdo hraje většinově blbě, podle dostupných herních dat. Problém je v tom, že i blbě hrající hráč může mít pocit, že hraje dobře a všichni mu křivdí. Jestliže hráč lepší řekne slušně "hraješ toto tak a tak", pak nevidím problém. Také škatulkování, ve smyslu objektivního hodnocení, je zcela v pořádku, je-li sděleno slušně.

Problém začíná už v počátku

Ano, míchají se hráči hrající pro zábavu s hráči hrajícími pro staty. Jedněm na bitce nijak zvlášť nezáleží a druzí v tom vidí momentální smysl života. Lze jen těžko očekávat, že jednání salámisty hrajícího blbě ponechá v klidu hráče, který se snaží na krev a ještě i platí eura. Takže místo zkoumání problému může stačit vypnout chat, neodbytné hulváty reportovat a přestat se tímto zabývat (nebo hrát single games).

Klany

1) je naprosto v pořádku, když vlastník "něčeho" určuje a vyžaduje pravidla užívání toho něčeho - můj Dům, můj Hrad, tečka

2) klan je založen většinou za účelem vítězství ve hře, pěstování osobnosti, charakteru apod. opravdu v klanu nelze hledat a asi ani nabízet

3) neplatí, že z podprůměrného se dá udělat skvělý a učení může nanejvýš trochu zmírnit tento fakt - nemohou být všichni skvělí hudebníci, skvělí závodníci, skvělí vědci, apod. - každý máme jiné vlohy aneb jsme jací jsme, s tím je třeba vyrovnat se a dělat to, na co stačíme

4) diktátorský režim - jestliže někdo něco umí a umí to předat dál, pak by měl vést a klidně i direktivnějestliže někdo něco neumí, pak by měl poslouchat a čekat, až bude něco umět - pak jistě může říct něco přínosného; navíc kdo s tímto nesouhlasí, může svobodně odejít / nevstupovat a třeba i postavit si vlastní Hrad s vlastními pravidly a svojí demokracií

Závěr

Mám za to, že kdo hledá hru se střelbou a tanky, ten chce hlavně střílet a občas i jezdit a nic ví a nic míň v tom není a zřejmě asi ani nebude.

Podpis: nováček (tady), který hraje občas přijatelně a občas nepřijatelně, který hraje pro zábavu, a který také často nemá rád hráče zjevně kazící hru

:teethhappy:

esprit_cz #7 Posted 23 May 2019 - 04:21 PM

First Sergeant

• Player
  • 39945 battles
  • 5,028
  • [SCRY]
Řeknu ti k tomu svoje, svůj osobní názor. Tahle hra je převážně o penězích a z toho jde všechno zlo, protože začneš, během pár minut můžeš být navrchu s 10 tierem. Žádný brzdy, pokud máš peníze, které chceš investovat. Kdyby to bylo nastavený tak, že bez pomocí zázračného RNG apod. splníš nějakou misi nebo něco podobného, můžeš postoupit o tier výš, aby ses se hrou seznámil. Neříkám, že to musí být hned emka, ale abys vůbec věděl, kde je tank, že ho za barákem určitě neprostřelíš! Vem si, že takový blbosti vidíš od 8 tieru nahoru. Nejde tu vůbec o staty či hraní pro zábavu, ale o trochu logického myšlení!

Trylive #8 Posted 23 May 2019 - 05:21 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2336 battles
  • 20

View Postesprit_cz, on 23 May 2019 - 04:21 PM, said:

...

Já svým postem dal k dispozici názor nováčka (zde já ) nováčkovi (V_o86), tedy to co on vidí jako možný problém pro nováčky, já jako problém v podstatě nevidím.

To, co popisuješ ty, to je trochu jiná kapitola a nechci v tomto vláknu sklouznout k něčemu jinému.

:)

Edited by Trylive, 23 May 2019 - 05:21 PM.

ENDSP1EL #9 Posted 23 May 2019 - 07:23 PM

First Sergeant

• Player
  • 31928 battles
  • 1,128
  • [WGMEU]

View Postesprit_cz, on 23 May 2019 - 05:21 PM, said:

Řeknu ti k tomu svoje, svůj osobní názor. Tahle hra je převážně o penězích a z toho jde všechno zlo, protože začneš, během pár minut můžeš být navrchu s 10 tierem. Žádný brzdy, pokud máš peníze, které chceš investovat. Kdyby to bylo nastavený tak, že bez pomocí zázračného RNG apod. splníš nějakou misi nebo něco podobného, můžeš postoupit o tier výš, aby ses se hrou seznámil. Neříkám, že to musí být hned emka, ale abys vůbec věděl, kde je tank, že ho za barákem určitě neprostřelíš! Vem si, že takový blbosti vidíš od 8 tieru nahoru. Nejde tu vůbec o staty či hraní pro zábavu, ale o trochu logického myšlení!

Práve preto, že ty už vieš, respektíve by si mal vedieť, čo robíš tak by si mal byť schopný využiť takého hráča. Nehovor mi tu, že by si nedal 1v1 nejakého začiatočníka na X. A neberiem do úvahy ani RNG, MM a neviem čo ešte lebo to je len úbohá výhovorka.

esprit_cz #10 Posted 24 May 2019 - 06:00 AM

First Sergeant

• Player
  • 39945 battles
  • 5,028
  • [SCRY]
Endy, ty jsi to úplně nepochopil. Tady nejde jen, kdo proti tobě stojí, ale koho a co máš v týmu! Jasně, že si libuji, když takového tupce mužů poslat do garáže, pokud ho jsem ovšem schopen probít! Taky tě zřejmě netrápí, kdo je v týmu nepřítele, ale koho máš v týmu!

esprit_cz #11 Posted 24 May 2019 - 06:02 AM

First Sergeant

• Player
  • 39945 battles
  • 5,028
  • [SCRY]

View PostTrylive, on 23 May 2019 - 05:21 PM, said:

Já svým postem dal k dispozici názor nováčka (zde já ) nováčkovi (V_o86), tedy to co on vidí jako možný problém pro nováčky, já jako problém v podstatě nevidím.

To, co popisuješ ty, to je trochu jiná kapitola a nechci v tomto vláknu sklouznout k něčemu jinému.

:)

Jsem ti nastínil, proč se hráči uráží 

ENDSP1EL #12 Posted 25 May 2019 - 09:48 AM

First Sergeant

• Player
  • 31928 battles
  • 1,128
  • [WGMEU]

View Postesprit_cz, on 24 May 2019 - 07:00 AM, said:

Endy, ty jsi to úplně nepochopil. Tady nejde jen, kdo proti tobě stojí, ale koho a co máš v týmu! Jasně, že si libuji, když takového tupce mužů poslat do garáže, pokud ho jsem ovšem schopen probít! Taky tě zřejmě netrápí, kdo je v týmu nepřítele, ale koho máš v týmu!

Nehovor mi, že iba ty ich máš stále v tíme. Páči sa mi ako Peťo začal robiť tie tabuľky, ktoré mali ukázať ako je hra nevybalancovaná ale zatiaľ ako pozerám tak sú stále cca rovnaké tímy. 

Trylive #13 Posted 25 May 2019 - 05:40 PM

Lance-corporal

• Player
  • 2336 battles
  • 20

View PostENDSP1EL, on 25 May 2019 - 09:48 AM, said:

Nehovor mi, že iba ty ich máš stále v tíme. Páči sa mi ako Peťo začal robiť tie tabuľky, ktoré mali ukázať ako je hra nevybalancovaná ale zatiaľ ako pozerám tak sú stále cca rovnaké tímy. 

Souhlas, drtivou většinou je to tak nějak "fifty-fifty"

ENDSP1EL #14 Posted 25 May 2019 - 06:28 PM

First Sergeant

• Player
  • 31928 battles
  • 1,128
  • [WGMEU]

View PostTrylive, on 25 May 2019 - 06:40 PM, said:

Souhlas, drtivou většinou je to tak nějak "fifty-fifty"

Všetci majú podľa mňa vcelku rovnaké podmienky :)

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users